Nowoczesne, stacjonarne urządzenia do przygotowywania pasz 09/2011
Mariusz Soszka, Alicja Daniluk, Agnieszka Stępniak
Instytut Żywienia Zwierząt i Bromatologii
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Nowoczesne, stacjonarne urządzenia do przygotowywania pasz
Każdy z nas producentów świń dąży do maksymalizacji zysków osiąganych z produkcji. Niestety w czasie gdy cena osiągana za tucznika często nie pokrywa w całości nakładów poniesionych na jego wyprodukowanie producenci poszukują nowych rozwiązań, które mogą ograniczać koszty związane z produkcją.
Pasza jako najdroższy element chowu
Żywienie stanowi 60 – 80% całości kosztów poniesionych na produkcję tucznika. Nie od dziś wiadomo, że kiepskiej jakości pasza stanowi element, który generuje nam dodatkowe koszty w produkcji, zaś dobrej jakości pasza o odpowiednich parametrach, odpowiednio rozdrobniona i wymieszana może stanowić czynnik, który znacząco nam te koszty obniży. Mówiąc „koszty żywienia” mamy na myśli koszty związane z zakupem lub produkcją komponentów wchodzących w skład mieszanek oraz ich czyszczeniem, mieleniem, mieszaniem i zadawaniem. Analizując każdy z tych elementów dochodzimy do wniosku, że przy odpowiednim postępowaniu, doborze technologii żywienia oraz maszyn i urządzeń służących do przygotowywania i zadawania pasz jesteśmy w stanie wiele zaoszczędzić.
Jak wiemy, mieszanka paszowa zadawana świniom może być komercyjną mieszanką pełnoporcjową lub mieszanką pełnoporcjową wytworzoną w gospodarstwie przy użyciu dostępnych w nim komponentów oraz materiałów paszowych pochodzących z zakupu, którymi są najczęściej śruty białkowe i mieszanki mineralne lub mieszanki paszowe uzupełniające (dawniej koncentraty) oraz dodatki energetyczne. Mieszanki przemysłowe pełnoporcjowe w głównej mierze stosowane są w fermach przemysłowych wielkotowarowych, centrach hodowlanych oraz w pozostałych gospodarstwach zazwyczaj
w przypadku braku lub niedoboru zbóż, czy też zamiast pasz własnych, które przeznacza się na sprzedaż. Jednak nie od dziś wiadomo, że produkcja paszy w gospodarstwie stanowi tańsze rozwiązanie niż żywienie świń paszami gotowymi z zakupu. Z drugiej zaś strony, wymaga to jednak zakupu instalacji do wytwarzania paszy.
Zestaw do produkcji mieszanek
Mieszanki paszowe we własnym zakresie najczęściej wytwarzane są przy użyciu różnego typu rozdrabniaczy (śrutowników, gniotowników), obłuskiwaczy i mieszalników, które są w różny sposób połączone z wagą i urządzeniami służącymi do natłuszczania paszy. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zestawy służące do produkowania mieszanek począwszy od prostych zestawów składających się z mieszalnika pionowego i śrutownika bijakowego z koszem zasypowym, do którego komponenty mieszanki (zboża, gruboziarniste śruty poekstrakcyjne) wsypuje się ręcznie, poprzez zestawy złożone z wagi, mieszalnika pionowego i śrutownika bijakowego ssąco-tłoczącego, po profesjonalne urządzenia wyposażone w różnego rodzaju śrutowniki, mieszalniki, urządzenia służące do natłuszczania, separatory frakcji pylistych, a wszystko o różnych pojemnościach i mocach przerobowych. Powinniśmy wiedzieć, że to właśnie od odpowiedniego zestawu urządzeń do przygotowywania pasz zależy jakość rozdrobnienia i homogenność mieszanki, dlatego odpowiednio przemyślany wybór takiego urządzenia w perspektywie może nam znacznie ułatwić i usprawnić pracę jednocześnie ograniczając koszty produkcji mieszanek i co się tym wiąże nakłady na produkcje świń.