Żywienie loszek 11/2010

Krzysztof Lipiński

Katedra Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa,

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Żywienie loszek

 

W ostatnich latach uzyskano znaczący wzrost produkcyjności loch, w takich cechach jak liczebność prosiąt w miocie, masa urodzonego i odsadzonego miotu. Obecnie ten kierunek doskonalenia jest dalej utrzymywany, ale pojawiły się inne problemy wymagające rozwiązania. Coraz częściej czynnikiem ograniczającym efektywność produkcji świń jest duże brakowanie loch i ich zwiększona śmiertelność, szczególnie dotyczy to młodszych loch. Nasilają się również problemy z kończynami.

Właściwe żywienie i utrzymanie loszek hodowlanych wpływa bardzo wyraźnie na cały okres użytkowania loch. Dotyczy to ich ogólnej kondycji i zdrowotności, jak i uzyskiwanych wyników reprodukcyjnych. Wychów i żywienie loszek ma na celu uzyskanie zdrowych i prawidłowo rozwiniętych zwierząt. Aby uzyskać zamierzony efekt należy loszki hodowlane wybierać, kiedy osiągną masę ciała ok. 60 kg i przejść na specjalną mieszankę i system żywienia dla loszek (tab. 1).

Tabela 1. Żywienie fazowe loszek hodowlanych* (Close, 2003)

 

 

*sugerowane wartości. Masa ciała i grubość słoniny mogą się trochę różnic, w zależności od genotypu i uwarunkowań środowiskowych.

 

 

Obecnie użytkowanie nowoczesne rasy swiń charakteryzują się szybkim tempem wzrostu. Z tego względu w pierwszym okresie do 50-60 kg masy ciała loszki należy żywić intensywnie w celu wykorzystania ich genetycznie uwarunkowanych możliwości wzrostu. W żywieniu loszek o masie ciała 25-50 kg stosowane są mieszanki zawierające w 1 kg 13,0-13,5 MJ EM, 19% białka ogólnego i 1,15-1,20% lizyny. W późniejszym okresie intensywność żywienia należy zmniejszyć. Istotne znaczenie mają pomiary grubości słoniny w punkcie P2 w czasie selekcji lub zakupu loszek. Strategia żywienia loszek musi być dostosowana do masy ciała i kondycji loszek, stosownie do ich wieku. Duże znaczenie mają również warunki utrzymania i jakość stosowanych pasz, która jednak zawsze powinna być najlepsza. W praktyce system żywienia loszek powinien być dostosowany do specyfiki danej fermy. Należy również zwrócić uwagę na inne czynniki. Stres transportowy, przemieszczanie i mieszanie zwierząt powodują znaczący spadek spożycia paszy, które w pierwszym tygodniu pobytu loszki na nowej fermie wynosi nawet ok. 1,7 kg, a w pierwszych trzech tygodniach – ok. 2,7 kg. Aby kontrolować prawidłowe tempo wzrostu i przyrostu tkanki tłuszczowej po przybyciu loszek powinniśmy badać grubość słoniny grzbietowej w punkcie P2. Możliwe są różne strategie żywienia, w zależności od wieku loszek i wielkości rezerw (P2).