Duszona karkówka i pikantna surówka 10/2010
Romana Chojnacka
Studium Wiejskiego Gospodarstwa Domowego
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Duszona karkówka i pikantna surówka
Dobrze przyrządzona karkówka ma licznych wielbicieli. Możemy przygotować ją na wiele atrakcyjnych sposobów. Doskonała jest duszona. Ta część tuszy zawiera, bowiem sporo błon i ścięgien, które w tracie duszenia pęcznieją nadając potrawie specyficznej kleistości.
Tym razem proponujemy przepis prosty, nie wymagający dużo pracy. Karkówka w słodkawej glazurze z miodu nabiera ładnego koloru i zapewne nie będzie długo leżeć na półmisku. Potrawa pysznie smakuje w zestawie z buraczkami lub kapustą, również czerwoną.
Duszona karkówka z miodem i śliwkami
Składniki: 80 dag karkówki wieprzowej bez kości, 2 łyżki soku z cytryny, łyżka majeranku, sól, pieprz, kilka suszonych śliwek, duża cebula, ½ szklanki bulionu lub wywaru z warzyw (może być z kostki), 2 – 3 łyżki miodu, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, oliwa z oliwek do obsmażenia
• Umyte, osuszone mięso skrapiamy delikatnie sokiem z cytryny, wyrabiamy przez chwilę w dłoniach, nacieramy solą, pieprzem i majerankiem, przykrywamy folią aluminiową i odstawiamy na pół godziny do lodówki.
• Na rozgrzaną w rondlu z grubym dnem oliwę z oliwek kładziemy mięso i obsmażamy, często obracając, tak, by mięso dobrze się zrumieniło ze wszystkich stron.
• Zrumienione podlewamy bulionem, dodajemy obraną cebulę pokrojoną w ćwiartki oraz połówki suszonych śliwek, przykrywamy i dusimy, aż mięso będzie miękkie. Posiekaną natkę pietruszki mieszamy z płynnym miodem.
• Miękkie mięso wyjmujemy, układamy w żaroodpornym naczyniu, smarujemy z wierzchu miodem z pietruszką, wstawiamy do gorącego piekarnika na około 10 minut.
• Sos spod duszenia miksujemy, gdy trzeba, doprawiamy do smaku. Wyjęte z piekarnika mięso zapieczone w miodowej glazurze dzielimy na porcje, układamy na półmisku i polewamy niewielką ilością sosu. Pozostały sos przelewamy do sosjerki.
Mięso podajemy z ziemniakami lub kopytkami albo pyzami, a do tego pikantną surówkę.
Surówka z czerwonej kapusty
Składniki: mała główka czerwonej kapusty, duży por, ¾ szklanki posiekanych pieczarek marynowanych, łyżka posiekanej natki pietruszki
sos: 3 łyżki oleju z pestek winogron, łyżka octu ziołowego, łyżka grzybowej zalewy, łyżka przegotowanej wody, cukier, sól, świeżo mielony czarny pieprz
• Oczyszczoną z zewnętrznych liści kapustę płuczemy, osuszamy, drobno szatkujemy lub ścieramy na tarce jarzynowej z dużymi oczkami, zalewamy na 3 minuty wrzątkiem.
• Odsączamy na sicie i pozostawiamy na chwilę w chłodnym miejscu. Z oczyszczonego i dokładnie umytego pora odcinamy białą część i kroimy ją w cienkie talarki
• Przyrządzamy sos łącząc ze sobą wszystkie składniki. Gotowy dodajemy do poszatkowanej kapusty, wrzucamy rozdrobniony por i pieczarki. Całość dokładnie mieszamy. Gdy trzeba, doprawiamy do smaku.
Surówkę przekładamy do szklanej salaterki, podajemy, przybraną posiekaną natką pietruszki, nie później niż pół godziny po przygotow