Znaczenie szczepień w zwalczaniu PRRS – jak uwolnić stado od wirusa PRRS 11/2009

Zygmunt Pejsak
Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

 

Znaczenie szczepień w zwalczaniu PRRS – jak uwolnić stado od wirusa PRRS

 

Część IV. Notatki z konferencji hyopatologicznej w Puławach „Ochrona zdrowia, środowiska i dobrostanu w intensywnej produkcji trzody chlewnej”

 

W trakcie jednego ze spotkań z hodowcami zorientowałem się, że wielu hodowców świń, których stada zainfekowane są wirusem zespołu rozrodczo-oddechowego nie wie, że stada świń, a szczególnie te niewielkie – a takie niestety są zazwyczaj w Polsce – można uwolnić od wirusa PRRS.

W przypadku tego typu stad sprawa naprawdę nie jest ekstremalnie skomplikowana. Wymaga jednak determinacji właściciela gospodarstwa oraz jego ścisłej współpracy z bardzo dobrym – znającym zagadnienie lekarzem weterynarii.

W wielu gospodarstwach udało się w Polsce eradykować (wykorzenić) wirusa PRRS z chlewni świń. O tym, że jest to możliwe wskazuje wiele faktów m.in., że w znanym z intensywnej produkcji świń Chile, uzdrowiono od PRRS wszystkie znajdujące się tam chlewnie i kraj ten uznawany jest za wolny od PRRS. Również w Europie, w niektórych krajach (np. w Danii) rozważa się podjęcie działań zmierzających do uwolnienia poszczególnych regionów, a w przyszłości obszaru całego kraju od tego wirusa.

Dlatego też zachęcam hodowców świń w Polsce, do pokuszenia się o zaplanowanie działań zmierzających do uwolnienia swoich stad od omawianego drobnoustroju. Oczywiście przedsięwzięcie powinno być dobrze zaplanowane logistycznie i omówione z profesjonalnie działającym lekarzem weterynarii. W moim przekonaniu najwyższy czas by wszystkie nasze dobre średniotowarowe chlewnie, w tym przede wszystkim nieliczne chlewnie zarodowe zakażone wirusem PRRS uzyskały status wolnych od PRRS.

Mając powyższe na uwadze postanowiłem zaprezentować na łamach „T.Ch.” ważne w omawianym zakresie wystąpienie – zaprezentowane na konferencji w Puławach przez wybitnego europejskiego specjalistę od PRRS Profesora Paolo Martellego z Włoch. Wspomniany naukowiec od wielu lat zajmuje się tym trudnym z immunologicznego punktu widzenia problemem. Zna doskonale wszelkie niekorzystne uwarunkowania związane ze zwalczaniem choroby i eliminacją wirusa PRRS ze stada. Podbudowa teoretyczna dotycząca omawianego zagadnienia, zaprezentowana przez Profesora Martellego w Puławach, powinna przydać się lekarzom i producentom w dogłębnym zrozumieniu problemu. Bez korzystania z dogłębnej wiedzy nie ma mowy o sukcesie w zakresie zwalczania tej nie do końca zrozumiałej choroby.

Znając ograniczenia związane ze stosowaniem szczepień oraz posiadając wiedzę na temat krążenia wirusa PRRS w stadzie oraz zmienności tego drobnoustroju, osiągnięcie wytyczonego celu będzie dużo łatwiejsze.

Zrozumienie natury PRRSV (jego zjadliwości, zróżnicowania genetycznego i antygenowego), wzajemnych interakcji gospodarz-wirus (odpowiedź immunologiczna, odporność na wirusa), parametrów epidemiologicznych (siewstwo wirusa, drogi szerzenia się i jego zakres) oraz wpływu współczesnych metod organizacji produkcji świń (fermy wielkotowarowe, z ciągłym systemem przepływu zwierząt i zewnętrznym remontem) są niezbędne do wyboru odpowiednich metod i skutecznego zwalczania PRRS.