Ważne praktyczne dane zaprezentowane na ostatnim światowym KONGRESIE lekarzy weterynarii specjalistów chorób świń w Durbanie. 11/2008
Zygmunt Pejsak
Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
Ważne praktyczne dane zaprezentowane na ostatnim światowym KONGRESIE lekarzy weterynarii specjalistów chorób świń w Durbanie.
Część 2. Mykoplazmowe zapalenie płuc
Mykoplazmowe zapalenie płuc (Mycoplasmal Pneumoniae of Swine – MPS) nie przestaje być jednym z najważniejszych ekonomicznych problemów w stadach, w których stwierdza się ta chorobę. Fakt, że choroba ta w ostrej, a częściej endemicznej formie występuje w zdecydowanej większości stad świń, powoduje, że zagadnieniem tym od wielu lat interesują się wszyscy zajmujący się opieką nad chlewniami lekarze weterynarii. Wielu z nich wydaje się, że wiedzą praktycznie wszystko na jej temat. Prawda jest jednak inna, prowadzone nieprzerwanie prace nad patogenezą i zwalczaniem mykoplazmowego zapalenia płuc uwidaczniają coraz to nowe fakty, które uwzględniać należy w przypadku rozpatrywania sposobów ograniczenia strat czy też decyzji o eradykacji tej choroby ze stada.
Czynnik etiologiczny MPS, drobnoustroje Mycoplasma hyopneumoniae, jest też jednym z głównych „udziałowców” tak zwanego zespołu oddechowego świń (porcine respiratory disease syndrom – PRDC), można więc stwierdzić, że Mhp bierze udział w etiologii dwóch najczęściej występujących chorób układu oddechowego świń. Dlatego też, co najmniej od 14 lat, zagadnienia związane przede wszystkim z patogenezą i zwalczaniem MPS znajdują się na czele prezentowanych na kolejnych kongresach (IPVS).
W Durbanie po raz pierwszy bardzo wyraźnie podkreślano występowanie różnic antygenowych między szczepami Mhp. Dotychczas na temat zróżnicowanych właściwości biologicznych Mhp w zasadzie nie było mowy. Wykazanie odmiennej zjadliwości szczepów tego drobnoustroju wskazuje, że różne konsekwencje występowania Mhp w stadach świń determinowane są nie tylko – tak jak sądzono dotychczas – warunkami środowiskowymi oraz sposobem zarządzania produkcją, ale także zjadliwością szczepu Mhp występującego w chlewni. Udokumentowane fakty, dotyczące różnorodności szczepów Mhp, wskazują, że należy unikać wwożenia do chlewni świń z obiektów, w których stwierdza się MPS. Postępowanie takie chroni przed wprowadzaniem, innych niż już obecne w obiekcie, szczepów omawianego drobnoustroju.