Podłogi ażurowe w chlewniach 12/2007
Ryszard Pleskot
Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa Oddział w Poznaniu
Podłogi ażurowe w chlewniach
W ostatnich latach koszty pracy ciągle rosną, dlatego wśród rolników wzrasta zainteresowanie budynkami inwentarskimi cechującymi się znacznie niższą pracochłonnością. Należą do nich bezściołowe chlewnie. Ponadto wiele gospodarstw cierpi na niedobór słomy i bezściołowy chów trzody chlewnej jest koniecznością.
Podłogi w budynkach inwentarskich muszą posiadać odpowiednią wytrzymałość mechaniczną nie tylko ze względu na masę przebywających w pomieszczeniu zwierząt, ale także na dodatkowe obciążenia od maszyn i urządzeń mechanicznych, jeśli takie są stosowane w danym budynku. Podłogi powinny być gładkie, twarde i nie śliskie, a powierzchnie ich równe oraz odporne na działanie wilgoci. Jednym z rodzajów podłóg w pomieszczeniach dla zwierząt są podłogi ażurowe: szczelinowe i rusztowe.
Podłoga szczelinowa to ażurowe przykrycie kanałów, w którym powierzchnia elementów pełnych (beleczek) jest większa od powierzchni szczelin. Podłoga szczelinowa umożliwia przenikanie odchodów do kanałów gnojowicowych, może służyć jako podłoga tras komunikacyjnych dla zwierząt.
Podłoga rusztowa to również ażurowe przykrycie kanałów gnojowicowych, w których powierzchnia elementów pełnych (beleczek) jest mniejsza od powierzchni szczelin.
Podłoga szczelinowa zapewnia stale utrzymanie jej wierzchniej powierzchni w stanie suchym oraz czystym. W zależności od gatunku i kategorii zwierząt, musi być tak wykonana, aby podczas chodzenia po niej zwierząt następowało przepychanie przez szczeliny kału moczu, ściółki i resztek paszy. Natomiast nie powinny powodować urazów ratek u trzody chlewnej. Elementy podłóg szczelinowych w handlu nazywane są bardzo często rusztami dla zwierząt.
Elementy szczelinowe nad kanałami mają zastosowanie w wypadku kanałów wąskich jak i szerokich, które przeważnie znajdują się bezpośrednio nad częścią legowiskową kojca przy chowie trzody chlewnej. Kanały wąskie to takie, których szerokość jest równa lub mniejsza od głębokości i nie przekracza 1 m. Kanały, które posiadają szerokość większą niż 1 m, uważa się za kanały szerokie.
Podłogi szczelinowe stosuje się na przykrycie kanałów szerokich. Często są wykorzystywane jako korytarze komunikacyjne, albo w kojcach do grupowego utrzymania niektórych gatunków zwierząt jako stanowiska. np. tuczników. Odpowiedni kształt belek podłogi szczelinowej, ich wymiary geometryczne, przede wszystkim szerokość szczelin między belkami, ponadto z jakiego materiału są wykonane, mają decydujący wpływ na utrzymanie w czystości powierzchni podłogi, co wiąże się bezpośrednio z utrzymaniem odpowiedniego dobrostanu zwierząt.