Ogrzewanie i dogrzewanie chlewni

Witold Jan Wardal

Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, Oddział w Warszawie

 

Ogrzewanie i dogrzewanie chlewni

 

Preferencje konsumentów w kierunku mięsa chudego wymusiły postęp genetyczny w hodowli świń, polegający na redukcji warstwy słoninowej. Co więcej, obecne linie krzyżówkowe charakteryzują się również słabszą okrywą szczecinową niż u ras tradycyjnych. Co to oznacza? Otóż to, że świniom jest po prostu zimno! A ponadto, w niczyim interesie (ani hodowcy, ani konsumenta) nie leży, aby na urośnięcie tucznika do wagi ubojowej czekać rok. Zatem chlewnia po prostu musi być ogrzana. 

 

Utrzymanie właściwej temperatury w prawidłowo zaizolowanej chlewni, zapewnienie wymiany powietrza adekwatnej do obsady zwierząt oraz zastosowanie racjonalnego ekonomicznie systemu ogrzewania – oto zadania specjalne dla hodowcy trzody chlewnej na okres późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny.

 

Nagrzewnice

W zależności od cen nośników energii, wielkości chlewni i grup technologicznych zwierząt można zastosować różne typy urządzeń: nagrzewnice olejowe na olej opałowy i gazowe, które mogą być przystosowane do eksploatacji z gazem ziemnym, propanem, LPG. Są one sterowane termostatycznie i posiadają zabezpieczenie przeciwwypływowe – dzięki temu nie ma możliwości ulatniania się gazu. Rozprowadzanie ciepłego powietrza w chlewni zapewnia wbudowany wentylator. Nagrzewnice dają dobre efekty pracy: szybkie i dosyć równomierne rozprowadzenie ogrzanego powietrza w całej przestrzeni. Najczęstszy zakres mocy to 40–150 kW, zatem istnieje możliwość dobrania odpowiedniego urządzenia do aktualnych potrzeb użytkownika. Aby zapewnić prawidłową pracę urządzenia, w zależności od jego mocy, ilość niezbędnego powietrza powinna wynosić od około 4000–8000 m3 na godzinę. Godzinowe zużycie gazu mieści się w najczęściej zakresie 3–8 kg…