Wykluczenie rynkowe – proces nie do powstrzymania?
Magdalena Kozera-Kowalska
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Wykluczenie rynkowe – proces nie do powstrzymania?
Pod koniec ubiegłego roku ukazała się kolejna z cyklicznych publikacji eksperckich przygotowywanych przez analityków z Banku PKO SA, poświęconych ocenie sytuacji na rynkach branżowych.
Publikacja poświęcona branży paszowej i mięsnej zawiera znamienny podtytuł „Przedsiębiorstwa w obliczu dynamicznych zmian otoczenia gospodarczego”. O ile jednak przedsiębiorstwa, w swej zdecydowanej większości wypracowały przez lata mechanizmy czy też strategie pozwalające im przetrwać wspominane w podtytule zmiany, o tyle znacznie trudniej stwierdzenie takie przenieść na sektor produkcji żywca i mięsa wieprzowego. A sytuacja w tym ogniwie rynku mięsa jest więcej niż mało optymistyczna od wielu już lat.
W zarysowanym w raporcie łańcuchu dostaw mięsa produkcja mięsa obejmuje wieprzowinę, wołowinę oraz drób, a większość ze zidentyfikowanych czynników wpływa na wszystkie kierunki produkcji mięsa w ten sam sposób. Jakkolwiek raport ma formę syntetyczną, warto pochylić się nad zawartymi w nim informacjami i rozważyć je w kontekście perspektyw rozwoju (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych) produkcji wieprzowiny w Polsce…