bigdutchmann

Afrykański pomór świń – doświadczenia wynikające z 33 miesięcy walki z chorobą

Zygmunt Pejsak
Zakład Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego –
Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach

 

Afrykański pomór świń – doświadczenia wynikające z 33 miesięcy walki z chorobą

 

Od lutego 2014 roku do końca października stwierdzono w naszym kraju 119 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików i 23 ogniska tej choroby u świń. Czynnik etiologiczny choroby, którym jest wirus ASF (ASFV) wykryto przede wszystkim u padłych dzików znalezionych w lesie lub na polu. Niestety, jak wspomniano, 23 razy ASF zdiagnozowano u świń domowych; ostatni raz 30.09.2016 r.

 

Przyczyną wybuchu ognisk choroby w każdym przypadku było nieprzestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, w tym przede wszystkim wprowadzenie do chlewni świń zakażonych ASFV zakupionych z nieznanego źródła pochodzenia, a w dalszej kolejności zlewek zanieczyszczonych ASFV. Szczegółowe dane dotyczące źródeł i wektorów ASF w poszczególnych ogniskach zaprezentowano w Tab. 1.

W okresie ostatniego lata (23.06-30.09.2016 r.) z niepokojem obserwowano niespotykany wzrost liczby ognisk ASF w naszym kraju. W czasie tym wykryto 20 ognisk – przede wszystkim w gospodarstwach drobnotowarowych. W październiku br. nie wykryto ani jednego ogniska, co może wskazywać, że sytuacja w omawianym zakresie została, jak na razie, opanowana. Lokalizację przypadków i ognisk ASF w Polsce od pierwszego przypadku i pierwszego ogniska ASF zaprezentowano na rycinach 1 i 2.

 

Reklama
Reklama2