bigdutchmann

Aktualna sytuacja związana z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Europie na podstawie danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)

Grzegorz Woźniakowski

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych

Katedra Diagnostyki i Nauk Klinicznych 

 

Aktualna sytuacja związana z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Europie na podstawie danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)

 

 

Tegoroczna opinia EFSA przedstawiająca sytuację epizootyczną związaną z występowaniem ASF w krajach UE w okresie od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. dotyczy analizy czynników związanych z szerzeniem się tej choroby w populacji dzików i świń domowych oraz skutecznych środków jej zwalczania.

Oprócz przedstawionych w raporcie obserwacji wydarzeń związanych z rozprzestrzenieniem się ASF na terenie Europy, aktualnie ze szczególną uwagą obserwuje się dynamikę szerzenia się ASF Niemczech, w tym w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną, oddalonych o 300 km na zachód od najbliższych ognisk ASF u dzików czy też na terenie północnych Włoch, w tym Rzymu, zarówno w populacji wolno żyjących dzików, jak też gospodarstw małotowarowych świń. W Rumunii w latach 2020-2022 wystąpiło ponad 2900 ognisk ASF u trzody chlewnej. Dodatkowo sytuację epizootyczną w Europie komplikuje ofensywa rosyjska na Ukrainie, co począwszy od lutego 2022 r. spowodowało migrację ludności tego kraju na zachód Europy. Z epidemiologicznego punktu widzenia również ten pozornie niezwiązany z trzodą chlewną aspekt przemieszczania się ludności może mieć decydujące znaczenie w wystąpieniu nowych ognisk ASF u dzików i świń na terenach Europy dotychczas wolnych od tej choroby…

 

Reklama
Reklama2