bigdutchmann

Co ma większy wpływ na wyniki tuczu: urodzeniowa masa ciała prosiąt czy masa ciała prosiąt w dniu ich odsadzania?

Dariusz pyta: Co ma większy wpływ na wyniki tuczu: urodzeniowa masa ciała prosiąt czy masa ciała prosiąt w dniu ich odsadzania?

Proponowane przez firmy hodowlane krzyżówki loch są wyselekcjonowane m.in. w kierunku rodzenia większej liczby prosiąt w miocie, co pozwala znacząco zwiększyć produkcyjność stada podstawowego. Następstwem tej cechy użytkowości rozpłodowej loch są wprawdzie liczniejsze mioty, ale – niestety – prosiąt o niższej urodzeniowej masie ciała, często poniżej 1 kg.

Niska urodzeniowa masa ciała prosiąt zmusza producentów do wzmożonego wysiłku w celu zapewnienia prosiętom optymalnego programu żywienia oraz warunków środowiskowych, które pozwolą im przyrastać w okresie laktacyjnym w możliwie największym tempie. Masa ciała prosiąt w dniu ich odsadzenia jest bowiem kolejnym ważnym wskaźnikiem dobrego odchowu prosiąt, mającym wpływ na końcowy wynik tuczu.

Wśród producentów tuczników istnieje obawa, że drobne prosięta z licznych miotów, pozbawione możliwości szybszego wzrostu w okresie laktacji i tym samym odsadzone z niższą masą ciała, będą przyrastały w okresie tuczu wolniej, co wydłuży tucz i zmniejszy jego opłacalność.

Producenci prosiąt zadają więc sobie ważne pytanie, co ma większy wpływ na końcowy wynik tuczu, a właściwie na tempo wzrostu tuczników w okresie ich tuczu: urodzeniowa masa ciała prosiąt czy raczej masa ciała prosiąt w dniu odsadzenia?

Specjaliści z Schothorst Feed Research SFR (Niderlandy) na podstawie przeprowadzonych doświadczeń w okresie 5 lat stwierdzili, że prosięta o wysokiej urodzeniowej masie ciała (powyżej 1,8 kg) charakteryzują się również wysoką masą ciała w dniu ich odsadzania, często powyżej 9 kg, natomiast prosięta o niskiej urodzeniowej masie ciała (poniżej 1 kg) uzyskują w dniu odsadzania niską masę ciała (poniżej 6 kg). Zarówno wysoka, jak i niska urodzeniowa masa ciała prosiąt i w dniu ich odsadzania mają istotny wpływ na masę ciała 25-kilogramowych warchlaków, jak i 120-kilogramowych tuczników. Tuczniki z prosiąt o niskiej urodzeniowej masie ciała i niskiej masie ciała w dniu ich odsadzania przyrastają zdecydowanie wolniej w porównaniu do tuczników z prosiąt o wyższej urodzeniowej masie ciała i wyższej masie ciała w dniu ich odsadzania.

Tuczniki z prosiąt o niskiej urodzeniowej masie ciała i niskiej masie ciała w dniu ich odsadzania mogły być przeniesione z sektora warchlakarni do sektora tuczu o 10 dni później, a ubojową masę ciała osiągały średnio o 3 dni dłużej w porównaniu do prosiąt cięższych w dniu urodzenia i w dniu odsadzania.

Ponadto okazało się, że urodzeniowa masa ciała prosiąt wydaje się mieć większy wpływ na tempo wzrostu tuczników aniżeli masa ciała prosiąt w dniu ich odsadzania. Zatem dbałość o lochę, aby urodziła więcej prosiąt o wyższej masie ciała jest ważniejszym celem dla producenta prosiąt aniżeli starania o to, aby prosięta w dniu odsadzenia charakteryzowały się wyższą masą ciała, co absolutnie nie wyklucza starannej dbałości o jak najlepsze warunki odchowu prosiąt w okresie laktacji.

Urodzeniowa masa ciała prosiąt ma istotny wpływ na śmiertelność prosiąt w okresie laktacyjnym (przed odsadzeniem). W miotach, gdzie przeważały prosięta drobne, mające niską masę ciała, upadki sięgały w skrajnych przypadkach nawet 40%, podczas gdy wśród prosiąt o wysokiej masie ciała (powyżej 1,8 kg) upadki wynosiły zaledwie 3%. Wysoką śmiertelność obserwowano również wśród tuczników z tych prosiąt odsadzonych, które miały niską urodzeniową masę ciała, w porównaniu do prosiąt odsadzonych z wysoką urodzeniową masą ciała (4,6% vs ±2,6%). Obserwując śmiertelność wśród tuczników stwierdzono, że wyższa masa ciała prosiąt w dniu ich odsadzenia miała większy pozytywny wpływ na stan zdrowotny tuczników aniżeli ich urodzeniowa masa ciała.

Ocena jakości tusz nie wykazała istotnych różnic między tucznikami z prosiąt o niskiej urodzeniowej masie ciała i niskiej masie ciała w dniu ich odsadzania w porównaniu do tuczników z prosiąt o wysokiej urodzeniowej masie ciała i wysokiej masie ciała w dniu ich odsadzania.

Specjaliści z SFR twierdzą, że wiedza o wpływie masy ciała prosiąt w dniu ich urodzenia i odsadzania na wyniki tuczu pozwoli producentom tuczników na dokładniejsze planowanie produkcji oraz wykorzystanie w segregacji warchlaków do ustanowienia takich grup świń do tuczu, które w podobnym czasie uzyskają oczekiwaną ubojową masę ciała i będą znacznie bardziej wyrównane.

Opr.: ACONAR

Reklama
Reklama2