Dlaczego powinno się wykonywać badania laboratoryjne

Zygmunt Pejsak

Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

 

Dlaczego powinno się wykonywać badania laboratoryjne

 

Zadaniem współczesnego lekarza weterynarii jest przede wszystkim ochrona stada świń przed chorobami oraz kontrolowanie występowania i dróg szerzenia się bezwarunkowo i warunkowo chorobotwórczych drobnoustrojów w populacji świń. Ważnym zadaniem jest też podejmowanie takich programów profilaktycznych i w ostateczności terapeutycznych, które są efektywne i korzystne finansowo dla właściciela zwierząt.

 

Problemem w pracy lekarza weterynarii jest powszechne występowanie chorób o etiologii wieloczynnikowej, a nie, jak było to w XIX i XX wielu, chorób monoetiologicznych (jednoważnych). Diagnostyka laboratoryjna jest niezwykle ważnym i przydatnym w praktyce narzędziem w zwalczaniu przede wszystkim tego typu chorób zwierząt, w tym chorób świń.  Chodzi bowiem o to, by ustalić wszystkie bakteryjne/wirusowe/pasożytnicze przyczyny problemów zdrowotnych w stadzie, a później określić, które z nich powinny być zwalczane w pierwszej kolejności. Niestety, nakładających się na siebie czynników etiologicznych chorób układu oddechowego i pokarmowego jest coraz więcej (tab. 1, 2).

            Diagnostyka laboratoryjna jest też konieczna przy ustalaniu właściwego terminu/terminów szczepień czy też metafilaktycznego podania chemioterapeutyków.

            Niestety, z wielu powodów, często dlatego, że właściciele zwierząt nie są gotowi do ponoszenia kosztów badań laboratoryjnych, lekarze weterynarii w znacznej swojej części nie podejmują się wykonania takich badań. Niekiedy oni sami nie doceniają znaczenia i przydatności badań laboratoryjnych w rozpoznawaniu przyczyn zachorowań oraz opracowywaniu strategii ich zwalczania…