Ekonomiczne skutki wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu

 

Anna Hammermeister

PZHiPTCh „POLSUS”, Warszawa

 

 

Ekonomiczne skutki wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu

 

 

Przyjęte w UE założenia dla Europejskiego Zielonego Ładu (Green Deal), a w nim strategia „Od pola do stołu” oraz „Bioróżnorodności”, zakładają m.in. ograniczenie stosowania nawozów, pestycydów, środków przeciwdrobnoustrojowych oraz wyłączenie 10% istniejących gruntów rolnych z użytku rolnego do 2030 r. w stosunku do poziomów z 2020 r. Okazuje się, że te załażenia budzą emocje nie tylko wśród europejskich rolników, ale wywołują zainteresowanie również za oceanem.

 

W dniu 25 marca br. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zorganizował ciekawą konferencję zdalną pod tytułem „Strategia Od pola do stołu z perspektywy USDA i Grupy V4”.

      Otwierając konferencję Daniel Whitley – przedstawiciel USDA – powiedział, że USA i UE patrzą na te same cele zmierzające do zrównoważonego rozwoju, ale widzą je w odmienny sposób i mają inne podejście do ich osiągnięcia. Zwrócił uwagę, że wdrażając zasady zrównoważonego rolnictwa trzeba brać pod uwagę rosnąca liczbę ludności na świecie, którą trzeba wyżywić. Żywność przy tym musi być dostępna, o stabilnych cenach, a jej producentom przynosić zyski. Zaznaczył też, że mimo pewnych różnic w podejściu do rozumienia zrównoważonego rozwoju, można wspólnie znaleźć rozwiązania. 

Ponieważ UE jest liczącym się producentem rolnym i uczestniczy w międzynarodowym handlu rolnym, polityka Green Deal prawdopodobnie wpłynie na rynki światowe, rynki towarów rolnych oraz na sektor rolno-spożywczy. To skłoniło ekonomistów z USDA do przeanalizowania potencjalnych skutków przyjęcia Strategii nie tylko przez UE, ale także przez wybrane kraje i w ujęciu globalnym. W prezentacji pt. Oddziaływanie Strategii Unii Europejskiej: Od Pola do Stołu na gospodarkę i bezpieczeństwo żywnościowe*, dr Maros Ivanic, ekonomista USDA, przedstawił trzy scenariusze:

      1) Pierwszy z nich zakłada wdrożenie Strategii tylko w UE; handel będzie odbywał się na standardowych zasadach.

      2) Scenariusz drugi (tzw. środkowy) poszerza ograniczenia produkcji rolnej o głównych partnerów handlowych UE (zależnych od eksportu żywności i produktów rolnych do Unii). 

      3) Trzeci scenariusz, globalny, zakłada ogólnoświatowe przyjęcie Strategii…