Modernizacja tuczarni z płytkiej ściółki na ruszta - porady.
Witam, nie wiem czy ktoś tu jeszcze zagląda, zauważyłem że ruch robi sie dopiero poniżej 3zł za kilogram żywca ale poszukuje porady, mysle nad przerobieniem tuczarni z płytkiej ściółki na ruszta, jak narazie jest to tylko plan, chce policzyć koszty, rozważyć wszystkie za i przeciw, przeanalizować zanim wezme sie do roboty. Uprzedzam od razu porady typu "głęboka ściółka jest lepsza.." itd. mam stare budynki z lat 70-tych i ich rozwiązania nie pozwalają na nic innego a moim zdaniem ruszt można założyć w każdym nawet najbardziej pokręconym pomieszczeniu, więc wybór padł na ruszta betonowe. Przechodząc do sedna sprawy, jaki system usuwania gnojowicy jest najlepszy, myslałem o kanałach gnojowych pod rusztami o takiej głębokości aby zmagazynować gnojowice z jednego rzutu tucznika, no i właśnie ile tego sie produkuje w tym czasie, jak głęboki musiał by byc taki kanał? ile metrów kwadratowych powierzchni powinno przypadać na jednego tucznika w przypadku utrzymania na ruszcie? jak sprawdzają sie wygrodzenia z PCV w tuczarniach i jaki jest pzrybliżony koszt 1mb takiego wygrodzenia? jakiej wydajności wentylacja powinna być zamontowana w komorze dla 100 sztuk tucznika bo według mojej wiedzy min 8000m3/h czyli wystarczy wentylator fi 56cm i 6 wlotów powietrza? jeśli wloty mają byc umieszczone z jednej strony pomieszczenia a komin wentylacyjny z drugiej to w jakiej odległości od ściany?? dużo tego a jak coś mi sie przypomni to jeszcze będe pytał, prosze o porade użytkowników. Dzieki i pozdrawiam.

http://www.youtube.com/watch?v=GE3I7rFG ... re=related
moja rada zadnych pierdoł .
pozdrowienia
To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie,
metr wygrodzenia pcv kosztuje ok 17 zł !!! powierzchnie pod tucznika sprawdz wedlug broszur informacyjnych AriMR zeby bylo zgodnie z wymogami UE co do wentylacji najlepiej zapros przedstawiciela jakiejsc firmy i niech on powie co by najlepiej pasowalo pod twoj budynek
a muchozali co do tego filmiku ktory przedsyawiles !! jest tu pokazany jakis skrajny przypadek , jesli tuczarnia bedzie zrobiona dobrze to swinie nawet brudne nie beda !!!! a te urazy konczyn na ruszcie to tez jest przereklamowana sprawa, na plytkiej sciolce jakies urazy tez sie zdazaja. Kazdy system utrzytmania jest dobry w zaleznosci od potrzeb rolnika ale przedewszytkim w zaleznosci od prawidlowego wykonania - na budowie nie warto oszczedzac !!!!
Maciek zapomiałes tylko dodać że 17zł kosztuje m bierzący deski pcv 20cm szerokości, czyli m gotowego wygrodzenia będzie około 70zł (chyba że ostatnio były jakies przeceny o których nie wiem)
Nawigacja rolnicza RTK w niskiej cenie, dostępna dla każdego.
tel 606832207
no tak metr biezacy wysokosci 25 cm przepraszam za drobne przeoczenie sadze ze na tuczarni musiał by byc metr wiec wychodzi tak jak mowisz 68 zł /m biezacy
@Muchozolali nie wiem czy dobrze zrozumiłem, ale chciałeś mi przekazać ze nie wolno popelnic błędu w czasie projektowania i budowy chlewni i trzeba dbac o swinki i czystość w budynku moim zdaniem najlepszym systemem utzrymania był by jakis ogrodzony sad i swinki po nim biegajace i ryjace w blotku, ale czy ktos moze sobie na cos takiego pozwolic? a jak sie nie dba to i sciółka nie wiele pomoże.
@maciek* napewno zaprosze jakiegoś przedstawiciela firmy wyposazającej budynki ale chciałem tez usłyszeć opinie uzytkownikow, głównie chodzi mi o usuwanie gnojowicy i głębokość kanałów pod rusztem, jakie według Was rozwiązanie jest najodpowiedniejsze.
Pozdrawiam
u nas kanał był kopany albo do poczatku fundamentów lub do tego pozimu az woda nie wychodziła. JEdne są o głebokosci 90 cm a inne tez o 120 cm, ruszta o długsći 5m, 2x250. na sodku jest belka betonowa na 2 słupkach. Miedzy słupkami jest scianka łącząca słupki, umożliwia to lepsze mieszanie. I nie załuj otworów do wyciągania.
U nas na ruszcie swinki są czystsze niz u niektórych na słomie, zalezy od gospodarza:)
Jestem dyspozytorem własnych torów.....
no dokladnie bobo jesli wentylacja bedzie pracowala prawidlowo to swinki beda czyste
Maciek a jaka drubośc tej deski?? Ojciec płacił za metr2 100zł deska grubosći 4cm i szeroksć 50 cm
Jestem dyspozytorem własnych torów.....
nie powiem dokladnie jaka grubosc ale tak na oko moze byc te 40 mm sprawdze w chlewni to napisze
sprawdzilem moje plyty maja 35mm grubosci
@maciek* czyli każdy błąd w wentylacji przybliża do takiego stanu jak w filmiku od Muchozolali-ego?
@bobo w czasie jednego wsadu czyli od warchlaka do oprużnienia ile gnojowicy przybywa w takim kanale czy te 90cm wystarczy aby nie opruzniać w trakcie tuczu, bo gdziesz slyszałem ze w czasie jednego żutu przy pełnej obsadzie i kanale pod całym rusztem gnojowicy przybywa ok 75-80 cm czyli robiac takiej głębokości kanał można opruzniać go z gnojowicy po zakończeniu tuczu, czy tak jest?
znaczy bledy w wentylacji moga sie przyczynic do takiego stanu rzezcy - choc przypadek pokazny przez muchozalali jest totalnie skrajnym przypadkiem jak bylismy u dunczyka w chlewni to byly 2 kojce pod sciana brudne swinie reszta czysiutkie - mowil ze mial robione pomiary i ze tam nie ma odpowiedniej wymiany powietrza ( czyt wieksza wilgotnosc , stezenie gazow )
tak 90 wystarczy, ale jak masz możliwość to zrób głębsze. A nie bedziesz miał możliwości w czasie tuczu wybrania chociażby beczki gnojowicy??
Jestem dyspozytorem własnych torów.....
Panowie jeżeli przerabiacie chlewnie to ruszta pod całość wtedy świnki są czyściutkie jakby z pod prysznica wyszły
Dokładnie tak jak kolega napisał ruszt pod całym kojce a płoty można z robić z płyt betonowych oczywiście wzmocnionych u mnie w okolicy facet takie produkuje a słupki do tych płyt z ceownika tylko hutniczego!. A co do wentylacji to uważam że trzeba zaprosić jak najwięcej przedstawicieli firm wyposażających chlewnie wziąć przypuszczalne cenniki a także wysłuchać rad z każdego z nich,bo na prawdę każdy coś ciekawego powie i samemu se przeanalizować!:)

Panowie w tym roku jest mało słomy u mnie ok 40% mniej niż w zeszłych latach. Powiedziałem sobie jednak że żadnego balota nie kupię (wołają po 40zł za balot!!) i zimą będę przerabiał część komór na ruszta.
Chciałbym dać pełen ruszt, a jak się to ma do wymogów dobrostanu zwierząt??
Czy przepisy unijne na to zezwalają??
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
Tak zezwalają, tylko przy maciorach chyba jest inaczej ale tuczniki mogą stać na 100% rusztu
Jestem dyspozytorem własnych torów.....
- 11 Fora
- 2,099 Tematy
- 129.8 K Posty
- 0 Online
- 5,387 Członkowie