Witam ! ostatnio dobudowałem chlewnię do istniejącego budynku na płytką ściółkę. W rzucie poziomym to prostokat o wym 9.0 na 13m . Wloty powietrza umiesciłem nad oknami na dłuższym boku po jednej stronie. Mam pytanie ile wntylatorów umiescić w dachu i o jakiej wydajnosci. Obsada to (tak myśle) około 120 sztuk tucznika. Dzięki za radę i pozdrawiam !
Wystarczy 1 wentylator fi60cm
tu bym sie nie zgodizl . .. . . zaloz dwa zeby latem moc wywoalc ruch powietrza !!!!!! zima wiosna , jesienia owszem jeden wystarczy ....
wentylator fi 60cm zbiera powietrze z koła o średnicy ok 6 metrów, tak więc przy 13m budynku potrzebne są dwa wentylatory o fi 60cm
pozdrawiam
Witam!
Wentylacja w pomieszczeniu do tuczu świń służy przede wszystkim do usuwania wilgoci, a dopiero potem gazów szkodliwych. Decyduje o tym zagęszczenie, czyli kilogramy masy ciała na m2.
Usuwanie szkodliwych gazów to główny problem w budynkach mieszkalnych, gdzie obsada masy ciała na m2 jest co najmniej 10-15 razy mniejsza niż w chlewni...
Na 100 m2 powierzchni użytkowej w pomieszczeniu WIKI-21 będzie ok. 100 sztuk świń o średniej masie ciała 60-70 kg, które będą wydychały w ciągu doby ok. 100 litrów wody w postaci pary wodnej!! I tą ilość wilgoci (pary wodnej) trzeba usunąć z tego pomieszczenia.
Aby zainstalować właściwy wentylator (wentylatory) i zrobić odpowiednie do ich wydajności otwory wlotu powietrza oraz ogrzewanie zimnego powietrza z zewnątrz, trzeba uwzględnić też kubaturę pomieszczenia (długość x szerokość x wysokość).
Warto pamiętać, że o wydajności wentylacji decyduje nie tyle średnica wentylatora, ale przede wszystkim różnica ciśnienia statycznego między wlotami powietrza a wentylatorem.
Niestety, prawidłowa wentylacja w chlewni to nie jest prosta sprawa...
Pan Andrzej załatwił nas swoim profesjonalizmem.
Witam!
Ja nie jestem profesjonalistą w zakresie wentylacji, ale gdy widziałem silnie zawilgocone chlewnie pomimo tego, że wentylatory chodziły na maksymalnych obrotach (wytworzone przez nie podciśnienie powodowało, że drzwi zamykały się z trzaskiem!!), to zainteresowałem się trochę tym problemem...
Przy dobrzej działającej wentylacji w pomieszczeniu powinno być stosunkowo sucho (wilgotność względna ok. 60-65 %) i ciepło (temperatura np. 16 st. C), a drzwi nie powinny zatrzaskiwać się...
A szkodliwe gazy (CO2, amoniak i inne) zostaną usunięte niejako przy okazji.
Czy macie problemy z zamarzajšcymi zaworami motylowymi w kominach wentylacyjnych?, bo u mnie przymarzajš i z wentylacji <kicha>, czy macie na to jakie sposoby ?.Ja mam zawory na górze komina, a słyszałem , że można je zamontować niżej nad wentylatorem i pewnie nie byłoby tego problemu, lecz nie wiem czy przeróbka jest możliwa.
Ja ich w ogóle nie używam. Cały rok są podniesione na maksa (szczepione u góry) a zimą od dołu wkładam ring ze styropianu
jak są otwarte a mocno wjeje to temperature utrzymasz
Mam regulowane wloty, nie ma problemu
To jest pomysł żywcem ściągnięty z Holandii a tam przecież często wieje
ten "ring" to pod wentylatorem wkładasz{przykręcasz}?
to jest taki półksiężyc?
opisz dokładniej
Ring jest wkładany ucięty stożkiem aby swobodnie go włożyć. W środku jest wycięta dziura, w porodówkach śr 18cm (went 35cm) a w tuczarni 25 cm. (went 65). kiedy prosięta lub tuczniki przybierają na wadze i went chodzi ponad 30% zdejmuję ten styropian i wtedy jest cały komin otwarty ( nawet teraz u tuczników pow 70kg mam kominy otwarte a temp bez problemu 17-18 stopni. Oczywiście zmniejszam zimą dopływ powietrza z zewnątrz)
Panowie taka sprawa, czy ma ktoś na porodówcę lub odchowalni wentylację sufitową wykonaną z płyty perforowanej??.
Jak się to sprawdza w praktyce? Jest lepiej niż przy wlotach w ścianach??
Ja mam na odchowalni went z wlotów z korytarza, niby wszystko ok ale w narożnikach jest zastój i tam pojawia mi się czasem eperytrozoonoza..... (te uszy). I chcę zamontować płytę perf. tak aby dopływ powietrza był równomierny w całym pomieszczeniu. Czy zdaje ta płyta egzamin?? Czy komin wtedy musi być na środku??
Na odchowalni mam właśnie taką wentylację sufitową z perforowanej płyty. Powietrze do pomieszczenia zaciągane jest z korytarza dwoma perforowanymi korytami umieszczonymi nad kojcami. Szerokość tych koryt jest o około 60 cm węższa niż szerokość kojca. Co do równomierności przepływu powietrza to na pewno dokładniej to wygląda właśnie w tym systemie bo już na tuczarni mam wloty ścienne i odczuwalna jest różnica co do jakości powietrza w poszczególnych miejscach w kojcu. Wracając do odchowalni to wentylator jest zamontowany w środku pomieszczenia, ale nie sądzę żeby miało to aż tak duży wpływ na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Myślę że bardziej trzeba zwrócić uwagę na szerokość tych perforowanych koryt żeby powietrze zbyt intensywnie nie spadało na zwierzaki.