FORUM
200 zł to nie tak dawno w wyliczeniach zostawało na duńczyku a to by oznaczało że obecnie w cyklu zamkniętym po ostatnich wyliczeniach zostaje 400 zł
pominawszy warchlaka w cenie 5,5 zl/kg ,ktorego sprzedajac mialbym 130-140 zl na czysto.50 zl pozostale ;budynki ,prad ,woda darmowa [wlasnie wierca studnie 15 tys zl] obornik ,sloma ,gnojowica [ pewnie po stronie upraw ],upadki ,weterynaria ,dezynfekcja i wiele innych za 50 zl . Srednia cena sprzedazy za ubiegly rok 4,45 brutto .Chlopie nie masz zielonego pojecia o hodowli .Mowiac o swoich maciorach uwzglednij budynek za pare baniek + jego utrzymanie + kredyty na niego .Wiem co mowie poniewaz mamy stare budynki i trzebaby wydac troche kasy na porodowki i odsadzeniowke . Wokol mnie to jest problem wszystkich hodowcow ,bez wyjatku .Nie widze narazie odwaznych na wziecie 2,5 mln zl kredytu . Dlaczego?
Staszek ,odpowiedz jest bardzo prosta ,skoro tyle zostaje to po co brać kredyty
Wyliczenia cen warchlaka podjąłem z innego forum i moim zdaniem 30 kg warchlak jest już zaszczepiony na wszystko i tylko profilaktycznie trochę tylozyny i leków na start po wpuszczeniu na tuczarnie. Upadki policzyłem, weterynarza już z 4 lata w chlewni u mnie nie było, prowadzę cykl otwarty. Nie wiem co jeszcze w tych kosztach uwzględniać, wiem ile mam na koncie i się to zgadza z moimi wyliczeniami, które prowadzę. Średnia cenę możemy przyjąć po 4,50 netto to i tak jeszcze sporo na plus. Chciałem policzyć po obecnej cenie bo tu o tym była mowa że obecnie tyle zostaje no i policzyłem.
Stanisław budując nawet Wszystko od nowa dla 50 macior, to rozliczać kredyt na 20 lat 800 tys wychodzi po 68700 zł rata roczna przy 5% odsetek. Co daje w przeliczeniu na 1250 tucznikow w ciągu roku na jednego koszt kredytu 55 zł. Czyli możesz dodać ta kwotę do moich wyliczeń to i tak jeszcze obecnie 140 na plus w cyklu zamkniętym
Panowie jak wam zostaje 12 zeta na tuczniku albo troche wiecej to po co sie w to bawicie mam cykl zamkniety 26 loch swoje zboze i nie jest zle ale dunczyka za 320 bym nie kupił.
jak od 50 macior bedziesz mial 1250 prosiat to jestes MISZCZ [ zero doswiadczenia ]a i na 5% nikt Ci kredytu nie da .Zorro wlasnie dlatego produkcja tucznika PL spada.
Panowie jak wam zostaje 12 zeta na tuczniku albo troche wiecej to po co sie w to bawicie mam cykl zamkniety 26 loch swoje zboze i nie jest zle ale dunczyka za 320 bym nie kupił.
Za 320 zł warchlaka 30 kg to ja bym nie sprzedał stanowczo mało.
Stanisław dadzą na 4% i może ciut niżej.
Turtojs trochę pofantazjował ale w Cyklu zamkniętym zostać zostaje.
Prosiak 20kg 160zł u mnie na gotowo.
Zasada jest jedna, im droższy duńczyk tym więcej w kieszeni będzie miał ten kto ma własne lochy.
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
A co do ryzyka z budową chlewni na prosiaka.
- Nikt Ci nie zapłaci tyle co za duńczyka
- ASF
- Ryzyko załamania koniunktury większe niż w zamkniętym (brak odbioru itp)
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
Co do tylozynki jeszcze. Aby podziałało to by trza dać 0,5kg/t paszy przez 10 dni
Pół kilo kosztuje 50zł a świniak przez 10dni w wadze 50-60kg zje ok 30kg - czyli jeden strzał tylozyny kosztuje 1,5zł
W praktyce często robi się dwa strzały czyli 3zł
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
Jeszcze co do odsadzeń prosiaka na dziś
Ci słabsi mają 22-23 (10szt x 2,25)
Ci którzy się nie przykładają zbytnio 25-26 (11 x 2,3)
Ci którzy się przykładają, dbają i pilnują porodów ok 28 (12 x 2,35)
Mistrzowie w swoim fachu (mamki, tip-top) 12,5-13 x 2,38 do 2,40 tj ponad 30 prosiaka.
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
Lukas o jakiej tylozynie piszesz w tych cenach? Ja mam problem z ademą i naprawdę ciężko zawojowac taniej jak 5 PLN na sztukę. Dlatego zdecydowałem się na enterisol.
Stanisław Mistrz (ortografia), czyli Duńczycy są arcymistrzami odsadzajac 30 warchlakow od lochy ja policzyłem 25. Lukas1982 koszty może i nie za dokładnie policzyłem, ale się starałem uświadomić, że się zarabia teraz nieźle. U Ciebie koszt produkcji warchlaka 20 kg 160, ja napisałem ze 30 kg za 180 zl, czyli ile się pomyliłem o 10 zł?
pasza, leki, prąd amortyzacja zależy od budynków, kredyt zawsze jakiś jest no i co tu jeszcze do kosztów dodawać? Nie wiem naprawdę uswiadom mnie Stanisław?
Lukas o jakiej tylozynie piszesz w tych cenach? Ja mam problem z ademą i naprawdę ciężko zawojowac taniej jak 5 PLN na sztukę. Dlatego zdecydowałem się na enterisol.
tilsol 50% 5kg-490zł
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
I taka świeżynka dla Stanisława. Z pozdrowieniami prosto z chlewa
https://www.youtube.com/watch?v=6vixEyB4vwQ
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
Super, brawo Ty i co Stanisław zatkało kakao?
Miszcz napisalem celowo ,Lukas "nieboj nieboj Tobie tez wylacza" sa jeszcze male i roznie to bywa .Moze ja nie mam tyle szczescia co TY i rozne nieciekawe rzeczy sie u mnie dzieja . Z hodowla jak mowia to loteria i kolem sie toczy .Raz lepij i raz gorzej . Ja tez moge zrobic u siebie obecnie taka swit -focie , chociaz nie mam takich warunkow na porodowce . Tylko ponawiam pytanie dlaczego spada liczba loch w Polsce jak jest tak dobrze ?
Turtojs wyjatki nie czynia sredniej i niema co wmawiac ze srednio kazdy bedzie mial mercedesa[ moze nawet nowego],kakao .Jak sie komus uda to sie nim bardzo cieszy .
Stanisław pytanie w jakim typie gospodarstw ta liczba loch spada. Nie słyszałem żeby likwidowały sie fermy 100 loch czy wiecej, lochy wycinają hobbyści którym się hobby znudziło albo ich na to już nie stać.
Nawigacja rolnicza RTK w niskiej cenie, dostępna dla każdego.
tel 606832207
Liczba loch spada z prostego powodu. A właściwie dwóch, braku opłacalności u najmniejszych i lenistwa.
Co do liczby odsadzonych - wcale mnie te 12,5 nie rajcuje bo nie o to chodzi. Wszyscy się chwalą magiczną liczbą 30szt o to tylko ułamek prawdy. Najważniejszą rzeczą jest ilość żywca odsadzonego w kg i to odwrotnie proporcjonalnie czyli lepiej 10x8 niż 12x6.
Także ten pęd za ilością jeśli nie ma przełożenia wagowego to u dupę roztrzaść.
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
Nie zgodze sie z Toba , jak odsadzisz 14 zdrowych prosiakow w wadze 8kg to latwo zwiekszyc ich wage prestarterami i masz zawsze 14 warchlakow ,moze tydzien dwa dluzej ale koszt jednostkowy na stado podstawowe znacznie spada .Wiem ze wszystko mozna osiagnac tylko ze na start trzeba byc bogatym ,nie myslcie ze jestem zrzeda bo gdyby tak bylo to nie rozbudowywalbym gospodarstwa rocznie srednio o 200 m kw [SREDNIO]. Za pol roku pewnie powstanie masarnia na sprzedaz bezposrednia .Kto nie ryzykuje nigdy wlasnym mercedesem nie pojedzie .
Kiedy ja się opiekowalem porodowką odsadzalem z loch pbz×wp 11.5 do 12 teraz 3 grupę z racji stanu zdrowia nie mogę i z tych samych loch może będzie 10.5 a o dziwo na porodowce spędzają więcej czasu. Może coś jest w tym pańskim oku przysłowiowym.
Nie odsadzisz w 26-27 dniu 14 prosiaków po 8kg, nie odsadzisz nawet po 7. Jak będzie 6,5 będziesz się cieszył. A odsadzić musisz. Taki urok pracy w grupach
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
Stanisław czyli się rozwijasz hmm tylko według Ciebie czego to robisz jak nie ma opłacalności?
co do likwidacji loch moje spostrzeżenia są takie ze kilka lat wstecz likwidowały te fermy które miały kilkaset loch i one najczęściej przeszły na warchlaka z zakupu myślę ze powodem tego było brak opłacalności ale również i brakiem odpowiedniej kadry teraz likwidują jak to baraki opisał hobbyści tu powód najczęściej jest taki ze następca pole wypuszcza w dzierżawę a sam zapierdziela na zmywaku
Do kiedy to wszystko krazy w polskich rekach to jest OK .Turtojs Ci co sa na forum od dawna to wiedza jak patriotyczne sa moje poglady i czyny i uwazam ze czasy sa wspaniale finansowo a larum robie dlatego ze trwonimy ta kase na glupoty nie inwestujac logicznie wsrod wszystkich mlodych wyksztalconych i madrych rolnikow. tworzac "blask pozorow"wsrod bogaczy ktorzy zatracili poczucie bycia Polakiem ,zaprzedajac sie finansowo obcym interesom , urzadzajac wyscig szczurow skutkujacy bieda i wypedzeniem "na zmywak" mniej zamoznych . Nigdy nie pracowalem za granica i dla niej . .Inwestuje w gospodarstwo dlatego ze wiem ze moj czas jest ograniczony Wola Boga i nie bedzie mi dany drugi raz i dzieki takim malutkim czynom budujemy POLSKE .Kraj naszych nastepcow . Cos z tego zrozumiales ?
marcin80wlkp podałem z dwie strony wcześniej
Stanisław owszem zrozumiałem, widzę, że dla Ciebie doświadczenie to najważniejsze a młodych uważasz za idiotow bo się rozwijają. U mnie narazie nikt nie myśli o kontrakcie i czymś takim, czyli tak jak piszesz sprzedać się zagranicznym firmom. Co do wydawania na głupoty kasy nie wiem co masz na myśli, może to, ze jedziemy na wakacje albo kupimy się jakiegoś nowszego smartfona?
My młodzi poprostu chcemy żyć tak jak nasi koledzy za granicą albo mieszkańcy miast, czyli by nas stać było na wybudowanie albo odnowienie domu, jakies wypady za granicą, dobre auto i to wszystko. Dlatego kombinujemy na czym da się zarobić dobrze, jedni otwarli firmy jakieś swoje, drudzy wyjechali do większych miast szukajac lepiej płatnej pracy, trzeci rozwijają gospodarstwa a to mleczne, a to na opasie, a to na swiniach, a czwarta grupa ta bez pomysłu na życie w Polsce wyjechała za granicę.
200 zł to nie tak dawno w wyliczeniach zostawało na duńczyku a to by oznaczało że obecnie w cyklu zamkniętym po ostatnich wyliczeniach zostaje 400 zł
Kilka miesięcy temy zostawało tyle na duńczyku.. W grudniu na całej partii zostało 96 zł / szt na dunie..
Po niedzieli kończę sprzedaż kolejnego wstawienia i wynik będzie podobny...
Lukas o jakiej tylozynie piszesz w tych cenach? Ja mam problem z ademą i naprawdę ciężko zawojowac taniej jak 5 PLN na sztukę. Dlatego zdecydowałem się na enterisol.
tilsol 50% 5kg-490zł
Tylozyna 70%, 200 g / t... czyli 75 zł / t paszy...