W ubiegłym roku brakło mi mocznika do pryskania ogórków , wsypałem saletrę w połowie dawki . Efekt natychmiastowy , jeszcze z pola nie zjechałem a rośliny padły . Po dwóch tygodniach była plaża , całe szczęście że ogóry były wtedy tanie .
ja p...... jaki as
ty jestes nie pierwszy
Dzięki za porady. I w ten sposób upadł sen o dopłatach do motylkowych... Zrobię tak jak napisał robak. A jakie granicznie musi być ph żeby można posiać łubin? Uprawia ktoś z was kukurydzę na ziarno do kiszenia?
Jasne że uprawia.Ja całość kukurydzy kiszę w workach BIG BAG.Po otwarciu śrutuję i używam w ilości ok 30% do paszy dla tuczników.Super towarek.
Marcin jak rozumie kisiś całe ziarno . Moje pytanie do Ciebie jest takie : Cy nie lepiej byłoby zakiszać już ześrutowane i czym rozdrabnia takie jak teraz z bib bega .
Marcin mógłbys umieścic jak wygląda taki big bag z ziarnem ????
i własnie czy nie myslales o kiszeniu srutowanego ziarna
Ja sie przymierzam , chce na probe ukisic 50 ton w rekawie w przyszłym roku
Dzięki za porady. I w ten sposób upadł sen o dopłatach do motylkowych... Zrobię tak jak napisał robak. A jakie granicznie musi być ph żeby można posiać łubin? Uprawia ktoś z was kukurydzę na ziarno do kiszenia?
Z tym łubinem to też jest różnie, zależy jeszcze jaki chcemy siac. Najmniejsze wymagania glebowe ma łubin słodki, następnie łubin wąskolistny, na końcu łubin biały.
Dla łubinu słodkiego ph od 5,0 w górę będzie OK. ph 4,0 to taki kwas, że "stężenie" trujących jonów glinu uśmierci chyba wszystko oprócz owsa i żyta. Wiem co mówię, na dzierżawie miałem właśnie takie ph, w takich warunkach doskonale czuje się rdest i tylko on tam urósł, zboże po wschodach, przed 3 liściem zbrązowiało.
Ja pokusiłbym się dac przed siewem wapno węglanowe ale bardzo drobno zmielone (jak mąka), można takie czasami dostac. Będzie to naprawdę tanio, a efekt powinien byc widoczny (szybka reakcja z glebą) ale nie gwałtowny. Na jesieni zeszłego roku okazyjnie oferowali mi beczkę (ponad 20 ton) takiej "mąki" za 800 zł.
Rozsiew tego to masakra, ale ekonomicznie niczym tego nie przebije. Kreda owszem bardzo dobra, ale to dośc drogi interes.
pomyłilem temat przepraszam przeniosłem na ceny
Z tymi okazjami z wapnem to bym okazał. Gdzieś w okolicach Gniezna próbowali wepchnąć rolnikom jakieś tanie wapno. niektórzy kupili, po badaniach okazało się że jest w nim około 5 % CaCO3.
Nie ma czegoś takiego jak łubin słodki. Chodzi ci pewnie o łubin żółty, który może być słodki ( na paszę) lub gorzki ( głównie na przyoranie). O ile się nie mylę chodzi tu o zawartość flawonoidów.
Zapoznaj się z odmianą owsa Szakal.
Co to za dopłata 250 zł
Robak, masz rację, chodziło mi o łubin żółty
Wąskolistny też może byc słodki
Ta okazja o której pisałem to "odzysk" z filtrów przy produkcji kamienia wapiennego, czyli pewnośc jest duża, że to węglan wapnia.
Od tego roku dopłata do motylkowych ma wzrosnąc do 100 Euro.
panowie dziś rano było -11 stopni i brak śniegu czyżby powtórka z zeszłego roku
Ma być -20 stopni, Tak więc ci co już liczyli plony z tegorocznych zbiorów mogą już korygować swoje obliczenia,taka nasza tradycja że jeszcze nie zasiane ,a już wiedzą ile będzie!!!!!.
Wczoraj zrobiłem spore kółko po Polsce i zaobserwowałem że na tych polach co na jesieni nie powschodziło z braku wody , teraz wyszło . To co wyszło teraz jest bardzo małe i zdrowe ale i najbardziej narażone na wymarznięcie . W prognozach długoterminowych ma być coraz większy mróz i żadnego pyłku śniegu .Jeśli prognozy się sprawdzą wymarznięcia są pewne , nie wiadomo tylko w jakiej skali .
Ciekawe co mówcie...
U nas nawet ziemia nie zamarzła i śniegu nawaliło jakieś 35-40 cm. Co prawda tak konkretnie to sypnęło w ubiegłym tygodniu dopiero, ale fakt faktem pierzyna jest.
A podobno u Was biegun zimna .