witam jestem początkującym hodowcą i mam kilka pytań do Was już bardziej doświadczonych. Może niektóre z pytań wydadzą się banalne ale mimo to pomóżcie:
1.Co ma większy wpływ na mięsność: genetyka czy żywienie
2.Czy ktoś stosuje/stosował polfamix dla macior? Jakie efekty? Pytam bo właśnie jade na nim od kilku lat a może są jakieś lepsze w podobnej cenie np koncentraty dla macior z nutreny
3.Czy można dawać maciorom prośnym krede pastewną. Wiem że nie można wysokoprośnym i w okresie okoloporodowym ale czy można tak do 90 dnia ciązy
4. Jaka może być przyczyna odwapnienia lochy po porodzie
5. Zauważyłem że kiedy szczepie prosięta na 3 dzień żelazem to sporo leku wypływa i spływa później po nodze prosiaka. Co robić aby tak nie było?
6.w czym jest lepszy paśnik z smoczkiem od tego bez? Kupiłem taki jeden i zauważyłem szybsze przyrosty i mniej marnotrawstwa paszy. a czy u was też są lepsze i w czym. Pytam bo niewiem czy warto kupować następne do innych kojców.
7.Jak odrobaczacie maciory? Ja daje zastrzyki podskórne ale jest z tym trochę problem bo lochy uciekają. Są jakieś inne sposoby odrobaczania?
8.Kiedy szczepić na parwo? czy w dniu odsadzenia jest odpowiednio?
dziękuje za uwagę i proszę o odpowiedzi
Nie odpowiem na wszystkie pytania ale na kilka wiem co nieco:
1. Zarówno jedno i drugie ma wpływ, moim zdaniem można by dać po 50%, złe geny przy dobrze zbilansowanej mieszance nie dadzą cudów i odwrotnie źle zbilansowana pasza z mięśniaka zrobi tłuściocha.
6. Paśnik ze smoczkiem umożliwia świniom zwilżenie paszy a tym samym więcej jej zjedzą spróbuj zjeść suchy chleb a jeszcze lepiej bułkę bez popitki zatka cię jak nic, a straty są mniejsze bo świnia nie musi biegać z sucha paszą w ryju do poidła i jej nie gubią.
Czytaj ulotki od szczepionek, pisze tam że minimum 2tyg przed planowanym kryciem, a co do wypływania to trzeba przed wbiciem igły naciągnąć skórę w jedna stronę, po wyjęciu igły wróci na swoje miejsce i nastąpi przesunięcie otworu w skórze względem otworu w mięśniu co zmiejsza wypływ.
1.po 50%
2.dobre ale odpowiednia dawka i odpowiedni moment podania
może być biotan, płodnik itp.
3. pewnie mozna ale ile ?
4.żle zbilansowana pasza lub jej niedostateczna ilość
5.żelazo podawać w okolice szyji domięśniowo cienką igłą o średnicy 1,0 igłę wprowadzic pod kątem.
6.pasza zwilzona jest chętniej pobierana
7. odrobaczać można w iniekcji lub w paszy ale pasza z preparatem leczniczym musi być wyprodukowana przez wytwórnię paszową na zlecenie lekarza weterynarii. W iniekcji najlepiej podać vetamectin lub iverminę lub podgrzaną iwermektynę podskórnie, grubą igłą 2,0x 30 lub 1,8x 40
8.Szczepić przeciw parvowirozie i rózycy na 1,5-2 tyg przed pokryciem-dawka przypominająca,loszki 2x w odstępie 2 tyg, druga dawka co najmniej 2 tyg przed pokryciem.
dzięki koledzy pomogliście mi bardzo
pozdrawiam
hej macie jakieś swoje sposoby na to by rozpoznać po świni czy jest mięsna pytam bo zawsze kiedy chce wybrać tucznika na ubój dla siebie to zastanawiam się na co zwrócić uwagę aby wybrać jak najlepszego?
ja zawsze wybieram najdluzszego.....
ja tego co noge złamie albo na płuca nie może
warto zwrócić uwagę na rowek na grzbiecie - im głębszy tym lepiej
jak grzbiet będzie na wierzchu to też będzie chudy
dzięki
powiedzcie mi jeszcze ile można stosować % owsa w paszy dla tuczników tak aby nie obniżał mięsności?
i jeszcze ile dla loch prośnych
ostatnio u kilku loch zauważyłem ropne guzy wielkości średniego jabłka w okolicy łopatki. co może być tego przyczyną? leczyć to czy nie?
bilansowanie dawek się kłania
Guzy na łopatkach to prawdopodobnie efekt leżenia na twardej posadzce w kojcu porodowym zwłaszcza zbyt "szczupłych" loch, którym kości wystają.
bilansowanie dawek się kłania
może i się kłania ale jeśli wiesz i nie jest to żadną tajemnicą to powiedz
mam małe doświadczenie, dopiero się uczę
dzięki baraki