zasady higieny na glebokiej sciolce
prosze o opinie na temat stosowania roznych srodkow w celu zapobiegania chorobom oraz nadmiernej emisji amoniaku na glebokiej <br>sciolce
Widzę ze nikt z praktyków się nie wypowiedział więc podzielę się moją wiedzą teoretyczną.<br>Na głębokiej ściółce wewnątrz zachodzą procesy prowadzone przez bakterie a mianowicie rozkład i przetwarzanie tego co do ściółki trafia procesy te powodują wydzielenie sporej ilości energii bo z tego co pamiętam to temperatura może dochodzić nawet do 50C w głębszych warstwach. Temperaturka sprawia, że wierzch ściółki jest suchy. Poza tym podobno nie ma zapachu bo jak bakterie amoniak i inne takie rozłożą to nie ma co jechać.
Mi jest znany środek firmy Subio o nazwie Sannistable. Tam są bakterie rozkładające ten słynny amoniak, który ma mało przyjemny aromat.
polecam Blatisan Higiene firmy Blattin. Jest to proch o ciekawym zapachu który ma za zadanie dezynfekować wierzchnią warstwę ściółki przez co ogranicza wydzielanie amoniaku i do tego likwiduje larwy much. Mam go dosyć przetestowanego i powiem że jest ok. Dobrze sprawdza się też w kojcach porodowych i na odchowalniach. Przy biegunkach u prosiąt ładnie osusza kojce i dezynfekuje, bez obawy prosięta które zjedzą ten proch mają się świetnie a nawet chyba im on pomaga po zjedzeniu.
dzieki serdeczne napewno sprobuje i podziele sie moimi uwagami
Polecam wam SanoSan najmocniejszy środek wiążący szkodliwe gazy na rynku a zarazem co ważne osuszający i dezynfekujący kojce. Dzaiła antybakteryjnie przeciw E.Coli oraz salmonelli, bardzo jest równiez skuteczny na muchy i ich larwy. Stosowałem wiele ale ten sprawdza sie najlepiej
Odpowiednio często ścielić słomę , a wszystko powinno być ok.Uwaga<br>zabezpieczyć naprawdę duże ilości słomy.Kredować przynajmniej raz na tydzień.
Świniarz jak czsto przesypujesz ściółkę sanosanem i ile mniejwięcej go dzjesz na 1m2
Do Tragona gdzie można kupić ten Sanistabl
To firma w Czechach produkuje. Jak się zamówi, to pewnie wyślą. Wiem, że mieli też przedstawiciela w Polsce.<br>
Ja polecam CLO2 (dwutlenek chloru) nie jest to lekarstwo, ale ze względu na swoje właściwości bakterio i grzybobójcze polecam w profilaktyce, dodatkowo usuwa przykre zapachy. Można stosować w obecności zwierząt, Bardzo skuteczny w zwalczaniu zarodników grzybów.
Jesli chodzi o preparat do suchej dezynfekcji to polecam AGRISAN. Wg. mojej wiedzy jest to preparat najskuteczniejszy na rynku (a były porównywane różne: Dezosan, Sanosan, Stalosan itd.). Zresztą co dużo mówić - posiada najwięcej substancji czynnej i ma najlepiej dopracowaną recepturę. A największa zaleta to stosunek jakości do ceny (3,2 zł za kg!!). Przy większej ilości producent stosuje rabaty! Naprawdę polecam!

Krzysztof sprawdź sobie stalgren ok3.4zł/kd duński środek u mnie rewelka
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
Dorzucę jeszcze biomuchę - do zwalczania larw much. Podstawa to zamknięcie chlewni przed muchami np jakąś siatką. Otwieramy okna, zakładamy siatkę na okna by nam muchy od sąsiadów nienalatywały. Poprawia się klimt i wentylacja. Stosujemy biomuchę - popularna w usa i niemczech. Informacje w google - biomucha
pozwoliłem się podpiąć pod temat bo nie chciałem zakładać nowego co myślicie o trocinach jako ściółkę? chodzi mi o głęboką, gdzieś czytałem ze wymienia się ją o 2 rzut, i że jest lepsza, stosuje ktoś to? na youtoube widziałem ze za granicą świnie śmigają po takiej ściółce, co o tym myślicie?
Z trocinami jest wszystko ladnie pieknie tylko, trociny ciezko kupic za rozsadne pieniadze
Do suchej dezynfekcji polecam produkt o nazwie Dekamix.
Nowy i nie drogi produkt. Porównywalny działaniem do AGRIVET, JHJ, TIMAC, SANO a o niebo tańczy. I jest certyfikowany przez DLG.
To znaczy sie po ile za te cud-miodzio wołasz

Z trocinami jest wszystko ladnie pieknie tylko, trociny ciezko kupic za rozsadne pieniadze
że niby trociny są lepsze od słomy na głęboką ściółke??
na głębokiej - tucznik rośnie 2 tygodnie dłużej do tej samej wagi w porównaniu z płytką usuwaną raz dziennie wieczorem lub rusztami.
wentylacja minimum 30% intensywniejsza - zużycie energi
zużycie słomy wyższe niż na płytkiej
ryzyko chorób wyższe
jeżeli budujesz od nowa to 4x się zastanów - ja szukam sposobu na wycofanie się z głębokiej ściółki .

różnicy niema i jakis problemów zdrowotnych
zuzycie słomy to 9t na okres 90-100dni
slomy z balota okragłego idzie wiecej
a kwadratowego mniej
Jakos obornika z głebokiej jest nie oceniona.
poz
To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie,
jak nie jak tak a 9t na ile zwierzaków w czasie 100 dni ja wrzucam 120x120 co drugi dzień na 70szt można by mniej ale jak to zrobić ?
jak nie jak tak
może masz za słabą wentylacje ,ja też nie zauwżyłem jakiś różnic

100
To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie,
dobra to nie ma różnicy niech będzie - ale mówię wam że jest
to mi wychodzi między 40 a 50 balotów 120 bo jak wrzucam po usunięciu to starcza czasami na 4-5 dni ale następne co 2 dni
No słaba bo na płytkiej nie miały wentylacji wcale - otwarte drzwi i okna
to może wentylacja je hamowała na głębokiej troche strach miałem puścić na 100% po doświadczeniach z wentylacją włącz / wyłącz boje się przeciągów ?
a temperature masz taką samą na płytkiej i głębokie ?

Była u mnie Pani od crossa i robiła różne pomiary w chlewni.
Wyszło bardzo ciekawe stężenie amoniaku.
Otóż dopuszczalne stężenie jest na poziomie 30ppm.
I tak:
W komorze na rusztach wyszło 17 ppm ( na wysokości ryja)
W komorze na głębokiej ściółce wyszło ponad 50 ppm (tylko do 50 ppm aparat mierzył) mimo iż dzień wcześniej było ścielone.
Dodam że w obydwu przypadkach jest ta sama wentylacja mechaniczna i ta sama temp.
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl

ciekawi mnie czy pasze masz kupną czy sam robisz
To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie,
lukas 1982 możesz mi wyjaśnić co to jest za firma cross bo się nie spotkałem a temat klimatu bardzo mnie ciekawi - w firmie indoor widziałem jakiś tester paskowy do mierzenia poziomu amoniaku ale nie testowałem -
mają też piasty i łopaty do śmigieł multifana w ciekawej cenie - sam mam śmigła z Tywentu i wydajniejszych na rynku nie ma (9 łopat) mają tylko kiepskie silniki (sprawność 65-75%) - ja wymieniłem ma besel - teraz marzą mi się BLDC lub besele na magnesach neodymowych ale jeszcze nie weszły do seryjnej produkcji szukają poważnego inwestora (pewnie czekają na mnie ) - sprawność ca. 85% czyli podobna do BLDC .
lukas 1982 od kogo masz sterowniki klimatu ?
Monitor poziomu stężenia amoniaku LAM to wpisz w google
do 100ppm srednio w dobie jakoś
Muchozolali - dlaczego jesteś tak sceptycznie nastawiony do pasz robionych we własnym zakresie ?
pani od crossa to nie firma !!! Tylko kontrol odnosnie przestrzegania wymowgow Cross Complice !!!!
o boże to są jakieś kontrole ? i co robią jak jest przekroczone - mandat ? czy dopłaty obniżają ?
- 11 Fora
- 2,099 Tematy
- 129.8 K Posty
- 0 Online
- 5,387 Członkowie