Mam pytanie. Mam zamiar zarejestrować się na vat na zasadach ogólnych. Prowadzę sprzedaż tucznikow i trochę inwestuję. Może ktoś mi powie tak po "chłopsku" jakie są plusy i minusy bycia vatowcem? Czy to się opłaca? Czy samemu idzie sobie poradzić z prowadzeniem ksiąg? Był już podobny temat ale ostatni post w tym temacie datowany jest na 2008r a teraz mamy 2009 i napewno coś się zmieniło.
Dlaczego nikt nie chce podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat Vatu w rolnictwie? Naprawdę interesuje mnie ten temat i chciałabym skorzystać z doświadczeń innych rolników którzy są Vatowcami. No chyba że nikt z forumowiczów nie jest Vatowcem i nie chce się wypowiadać na temat mu nie znany.
Wiadomo plusy i minusy. Ja prowadzeniem ksiąg się nie zajmuję, za 100zł robi to księgowy (murarze do murów.....)
W czteroletniej przygodzie z watem był tylko jeden miesiąc gdzie trzeba było do skarbówki dopłacić.
Także jeśli choć troche inwestujesz, kupujesz paliwo itp to się nie zastanawiaj
podobna sytuacja u mnie tylko jeszcze ani razu nie zaniosłem do skarboweg o poprostu lekko trzeba pomyśleć
Dzięki za pozytywne opinie. Mam trochę inwestycji w planach więc myślę, że do skarbówki nie będę musiała przez jakiś czas (mam nadzieję że zawsze) nic oddawać.
Byłam dzisiaj w US, jutro jadę się zarejestrować. Pani w urzędzie odpowiedziała mi na nurtujące mnie pytania i już wiem (mniej więcej) co i jak. Reszta wyjdzie w praktyce.
a jak chcesz zarejstrować swoje gospodarstwo jako firma czy imiennie to ma znaczenie jak w niedługim czasie chciałabyś przekazać gospodarstwo
gospodarstwo będzie zarejestrowane imiennie. A jaka jest różnica w zarejestrowaniu? - na ten temat nie zaciągnełam informacji.
A jeśli chodzi o przekazanie mojego gospodarstwa następcy to na razie takie mi nie grozi, gdyż mój następca ma dopiero 7 lat
jeśli chodzi o inwestycje długoterminowe to jeśli w trakcie amortyzacji przekaże sie gospodarstwo to trzeba zapłacić niezamortyzowany wat jeśli gosp, jest zarejstrowane nie imiennie to nowego włsciciela wpisuje sie jako współudziałowca i niema potrzeby zanosić kasy do skarbowego
a ile vatu jest nałożone na środki produkcji??
Wszystkim zainteresowanym przestawię kolejne etapy zarejestrowania się rolnika w urzędzie skarbowym jako podatnika czynnego rozliczającego się na zasadach ogólnych.
Jestem Vatowcem od 1 sierpnia. Ale zanim do tego doszło, najpierw złożyłam formularz Vat-R oraz NIP 1. Panie w urzędzie z uśmiechem na twarzy pomogły w wypełnieniu formularza. Potrzebny był również numer REGON oraz informacja z banku o posiadanym rachunku.
(dalsze informacje niżej - problem z wysłaniem całości w jedny poście)
Zdecydowałam rozliczać się kwartalnie, w związku z czym będę składać deklarację na duku Vat-7k.
Zakupiłam druki faktur, gdyż to teraz ja będę wystawiać faktury za sprzedane tuczniki.
Kupiłam również zeszyt "Ewidencja Nabycia Towarów i Usług Vat" oraz zeszyt "Ewidencja Sprzedaży Vat"
Zdecydowałam, że sama będę prowadzić ewidencję, gdyż nie jest to trudne i w moim przypadku nie zabierze zbyt cennego czasu.
Deklarację kwartalne składa się do 25 dnia miesiąca następującego po zakończonym kwartale czyli za styczeń-luty-marzec deklarację składa się do 25 kwietnia itd. W moim przypadku będzie to 25 październik.
A teraz informację dotyczące Vatu należnego (tzn. ile mamy oddać Państwu)
- za tuczniki - 3%
- za inne płody nie wiem, gdyż nie zajmuję się czym innym
A Vat naliczony (tzn ile Państwo nam odda)
- środki ochrony roślin - 7%
- nawozy - 7%
- paliwo - 22%
- koncentraty - do dnia 31.12.2010 - 3% - a później? Zobaczymy...
- sól potasowa - 3%
- sznurek do maszyn - 7%
- maszyny rolnicze - 22%
A poza tym wszelkie inne zakupy niezbędne do prowadzenia gosp. rol. - 22%
Rozliczanie się na zasadach ogólnych jest banalnie proste. Jak ktoś sam wypełnia wniosek na dopłaty to tym bardziej nie będzie miał problemów z prowadzeniem ewidencji.
Wszystko co sprzedajemy (wystawiamy fakturę) odnotowujemy w zeszycie "Ewidencja sprzedaży Vat.
Wszystko co kupujemy (do rolnictwa), na co posiadamy fakturę, odnotowujemy w zeszycie "Ewidencja Nabycia Towarów i Usług"
I tyle jeśli chodzi o ewidencję.
Wszelkie informację dotyczące obliczania amortyzacji i innych spraw dotyczą podatnika płacącego podatek dochodowy a nie rolnika rozliczającego się na zasadach ogólnych.
W wielkim skrócie przedstawiłam informacje dotyczące rolnika vatowca. Jeżeli ktoś miałby coś do dodania to bardzo proszę, sama jeszcze wszystkiego nie wiem i chętnie się dowiem