nie do końca to z tą amortyzacją bo faktycznie watowiec nie amortyzuje ale jak kupisz nową maszynę i sprzedasz ją za 2 lata jaką wartosć wpiszesz na fakturze ,,napewno ciężko sie oddaje wat hi hi '' a ja mam program bezpłatny do fakturowania i on mi oblicza sprzedaż super sprawa wprowadzasz kontrachentów i asortyment i jazda
Rozliczanie się na zasadach ogólnych jest banalnie proste. Jak ktoś sam wypełnia wniosek na dopłaty to tym bardziej nie będzie miał problemów z prowadzeniem ewidencji.
Wszystko co sprzedajemy (wystawiamy fakturę) odnotowujemy w zeszycie "Ewidencja sprzedaży Vat.
Wszystko co kupujemy (do rolnictwa), na co posiadamy fakturę, odnotowujemy w zeszycie "Ewidencja Nabycia Towarów i Usług"
I tyle jeśli chodzi o ewidencję.
Na pczątku tak sie wydaje póki nie pojawią się pierwsze wątpliwści i niejasności awłaszcza gdy zaczniesz dliczać wat od środków trwałych (np budowa), samo określenie co jest śrdkiem trwałym a c nie często nastręcza trudności. Dochdzą jescze korekty, podania o zwrot, itd.
Powtórzę jeszcze raz.
Prowadzenie ewidencji Vat dla rolnika osiągającego dochód mniejszy niż 1200 000 euro nie jest trudne.
Odnotowuje się wyłącznie faktury sprzedaży i zakupów.
Dla gospodarstwa osiągającego dochód powyżej 1200 000 euro stosuje się pełną księgowość. Gospodarstwa takie podlegają ustawie o rachunkowości i prowadzą księgi rachunkowe.
mam pytanie a jesli w sprzęcie rolniczym który nabyłem przed przejściem na vat coś się zepsuje, zepsutą część kupuje na faktóre to czy mogę ją wpisać w koszty? pozdrawiam.
Tak. Jak najbardziej. Przecież kupiona część jest potrzebna do naprawy sprzętu rolniczego. Nieważne czy sprzęt jest zakupiony przed przejściem na vat czy po. Vatowiec (ten biedniejszy) nie rozlicza się ze swojego majątku trwałego. Vatowiec robi zakupy dla rolnictwa i zapisuje je w zeszycie "Ewidencja nabycia towarów i usług".
dzięki za szybką odpowiedz zastanawiam się nad przejściem na vat ale jakoś wizyty w urz. skar. nie zachęcają mnie do tego
Ja zastanawiałam się ponad 2 lata. Po przeanalizowaniu faktur zakupów i sprzedaży doszłam do wniosku, że przejście na vat będzie dla mnie opłacalne. A wizyty w urzędzie skarbowym trzeba przyjąć jako zło konieczne jeśli chce się coś zyskać.
jeszcze jeden news wiecie że w momencie wejscia na wat możecie zrobić tzw stan z natury i napisać pismo do naczelnika urzedu skarbowebo o zwrot watu od zakupionych maszyn które są już w gospodarstwie
to ciekawe, ale ten urz. skarbowy chojny. Ciekawe od kiedy i co za tym idzie?
a jak to jest ze zwrotem VAT-u w przypadku działalności usługowej ? czy jeśli założe firme usługową i kupie na tą firme maszyny rolnicze to urząd skarbowy zwróci mi 22% VAT-u ?? tak jak to jest w przypadku gospodarstwa rolnego ??
Szanowni.
podatki są dla państwa a nie dla obywateli to taka ogólna prawda. Watowcy się zachwycają ileż to mogą sobie odliczyć od zakupionego dobra, ale nikt z Was nie mówi ile stracił bezpośrednio na sprzedaży. W moim przypadku wyliczenie jest prosta przy sprzedaży ok 2500 tuczników rocznie z samej tylko różnicy w wysokości wat-u 3 a 6 % mam do przodu ok.40000 złotych polskich od razu w kieszeni i nie muszę prowadzić żadnej dokumentacji. Pozdrawiam
Mam małe zapytanko do osób które są na zasadach ogólnych, a mianowicie czy prowadzicie ewidencję środków trwałych?
musisz prowadzić ewidencje środkuw trwałych ja prowadze do środkuw trwałych wpisuje głuwnie maszyny do gospodarstwa o wartości gdzieś powyżej 3 000 tyś zł
powiecie coś na temat vat-u jeszcze!
ŁOWICZAK a co byś chciał wiedzieć, nie mam może wielkiego doświadczenie w tej dziedzinie ale nie jedną już deklarację w US złożyłam i nie jedną miałam kontrolę wynikającą z chęci uzyskania wcześniejszej wypłaty należnych mi pieniążków i jak do tej pory mam wszystko idealnie (sama to prowadzę).