Może ktoś podać wartość pokarmową EM i białko ziemniaków parowanych z góry dziękuje
Ziemniaki parowane 1 kg.s.m.15,2 MJ EM - Białko 96 g.
Ziemniaki kiszone 1 kg.s.m. 15,0 MJ EM -Białko 95 g.
marucha
Dołączył: 30 Cze 2011
Posty: 812 Wysłany: Pon Paź 31, 2011 9:19 Temat postu:
kilogram parowanych ziemniaków to 3,5 MJ a więc w przeliczeniu na pszenżyto trzeba 3,85 kg ziemniaków parowanych. Parowanie zmniejsza także ilość solaniny ( szkodliwa). Ziemniaki to tak jakby 1 kilogram żytka do którego ktoś dolał 3 litry wody. otrzymujemy praktycznie to samo i energetycznie i białkowo ale ziemniaki mają więcej lizyny. Jeżeli jak pisze robak różnica w strawności to tylko 2% to koszty parowania na pewno nie zwrócą tej różnicy. Bardziej w parowaniu i kiszeniu chodziło pewnie o straty w przechowaniu które wynoszą podobno 15-25% przy kiszeniu, natomiast przy kopcowaniu na wiosnę możemy z kopca nic nie wyjąć. Gdyby rzeczywiście cena ziemniaków z dowozem wynosiła 0,1 złotego to ( 3,85X 0,1=0,385) byłby to dobry interes. gdyby dowiózł po 0,15 złotego to w przeliczeniu na żytko 0,57 złotego to bym się zastanowił.
Ale jak ktoś ma swoje odpady i nie ma co z nimi zrobić ( krowy też jedzą i to bez zakiszania) to można skarmiać surowe obserwując zachowanie i zdrowie świń. Dorosły tucznik zjadał do 10 kg ziemniaków parowanych a wynikało to z tego że pewnie więcej nie dał rady. Czy zje tyle surowych i czy mu to nie zaszkodzi- nie wiem. Wiedzą ci co skarmiają - może powiedzą konkretnie w kilogramach? Oczywiście pamiętajmy o uzupełnieniu białka bo inaczej otrzymamy doskonałego niegdysiejszego tłustego świntucha.
Jak to się wszystko w naszym interesie zmienia. Sześć miesięcy. Cena tucznika na forum ta sama, ziemniaki za bezcen ( miejscami) a pszenżyto może w panice i do złotówki dojdzie. Na dzisiaj - tylko ziemniaki- jak są. I jak są tak tanie jak niektórzy podają . Taki to świński interes. Dla ludzi o mocnych nerwach, z dużymi głowami i głębokimi kieszeniami
Widze ,że ziemniaczki mogą mieć powodzenie.?U na kto posiał na handel to się rozczarował ceną i w dodatku nie miał gdzie sprzedać tyle tego było wszędzie , jeszcze liczą ,że nasienia troche sprzedadzą.Gdzieś za miesiąc znajomy reszte co mu zostanie chce oddać za darmo hodowcom krów.Taki to los rolnika.
dzięki wielkie wszystkim za odpowiedź a w szczególności marusze zainteresował mnie ten temat przy dzisiejszym stosunku cenowym
trafia mi sie zyto w dobrej cenie ile tego w finiszer mozna wrzucic maxymalnie
50%
ale premiks z enzymami
witam mam problem z prosiętami przy maciorach po takich dawkach żywieniowych dostały zatwardzenia proszę o porady jak temu zapobiec??
KONCENTRAT 40%
mieszanka lochy karmiace:
MIESZANKA NA 100KG PASZY:
i wychodzi tak:
EM 13,83 MJ/KG
Białko ogólne: 17,14
lizyna: 1,10
sorry ze tak mały obrazek ale nie widziałem jak powiększyc
Masz złą energię 13,83 to wartość energii strawnej ES a nie EM tej ci nie oblicza widocznie jakichś parametrów nie podałeś EM będzie mniejsze od ES coś w granicach 13,2 i zdecydowanie za mało wapnia i fosforu ci wyszło.
Ma ktoś dostęp do pasz odpadowych w okolicy Szamotuł? Szukam tańszej alternatywy przy tych cenach zbóż.
Zatwardzenia maja lochy mam rozumiec ?
Co myślicie o takiej paszy dla kastrata o wadze 70-90kg , 450 kg pszenżyta ,
350kg mieszanki jęczmień owies , koncentrat cargill fermówka 40%białka (4x25kg plus 100kg śruty slonecznikowej 36% białka). ??
stosuje ktoś z was enzymy paszowe w żywieniu swiń ?
Ja stosuje takie z LNB najlepszy efekt jest gdy gdy świnie są małe można zauważyć różnicę pomiędzy paszą z enzymami a bez, u tuczników jest mniejszy efekt ale na pewno coś to zawsze da.
Ja stosuje takie z LNB najlepszy efekt jest gdy gdy świnie są małe można zauważyć różnicę pomiędzy paszą z enzymami a bez, u tuczników jest mniejszy efekt ale na pewno coś to zawsze da.
a podasz nazwę tego enzymu..? i orientacyjna cenę