FORUM
Nagrałem filmik ze śrutowania i wrzucę niebawem linka to zobaczysz Sita 15mm, wyrzuciłem wyłapywacz kamieni i prosto do młynka wszystko szło przez 1,5m wąż ssawny z końcówką normalną do zboża. Wydajność ok. 2t/godzinę (2 big bagi w godzinę). Ale powiem lepszy motyw. Po robocie otworzyłem młynek a tam 3/4 sit zalepionych na amen w wszystko szło tylko 1/4 sit Silnik cały czas zimny był, nawet nie ciepły więc ciężko nie miał. Niespodziewałem się takiej wydajności. I ładnie śrutowało, połówki ziarna to rzadkość.
A ubijasz jakoś w tych bagach ja też Dozamechem tyle że na pryzmę i udeptuję
Ja robię tak. Jak już naleci cały bag to odstawiam na bok i robimy następnego. Jak już jest pełen to stawiam go na tego pierwszego ze 2 razy i odstawiam obok. Następnie zawiązuję tego ubitego i tak w koło.
A potem zdziwienie że trzeba połowe wyrzucić ...
Nawigacja rolnicza RTK w niskiej cenie, dostępna dla każdego.
tel 606832207
Czemu? O ile wiem Mietko tak robi i nic się złego nie dzieje.
Jak dobrz eposzukasz to znajdziesz posty mietka w których narzeka że myszy robią dziury i kuku się psuje. Psuje sie bo słabo ubita i do tego rozwarstwiona, jak sypiesz do bagów tym slimaczkiem na środek to wszystkiem lekkie zanieczyszczenia gromadza sie naokoóo tuz przy folii i tworza porowata otoczkę, wystarczy że mysza zrobi dziurę (a zrobi napewno) i powietrze pieknie wchodzi wgłab.
Tam musi jeden człowiek cały czas w tym worku siedziec, rozgarniać i deptać wtedy jest ok. inaczej to bedziesz miał źródło mykotoksyn zamiast taniej paszy.
Big bag = nacisk 0,1kg/cm2,
stopa człowieka = nacisk 0,4kg/cm2,
Nawigacja rolnicza RTK w niskiej cenie, dostępna dla każdego.
tel 606832207
ja w tym roku kisze tylko kapustę, kukurydza idzie na suszarnie
Jeśli chodzi o rozgarnianie to praktycznie cały czas się rozgarniało do ścian folii. Czas pokaże jak to będzie. Ile dni musi upłynąć by się QQ zakisiła?
Żmijka nie rozsypie po bokach i ktoś to musi robić za nią i już mamy równe frakcje . Myszy zrobią dziury , ale tylko z góry a i na to też jest sposób aby po dziurze nie gniło . Największy kłopot przy begach to zabawa z podstawianiem i odstawianiem , ale coś za coś .
Ogórków w słoikach nikt nie ugniata i jak naczynie jest szczelne , to ukisną na zagrychę że palce lizać .
Można zaraz na drugi dzień po napełnieniu begów skarmiać i nic się nie dzieje .
Czyli cały czas ktoś musi deptać w bagu czy wystarczy podczas robienia ze 3 razy wejść i depnąć? przedwczoraj sąsiad nakosił dla swinek za duzo kuku i wczoraj przyleciał do mnie porzyczyć 2 worki do sianokiszonki, a taki był anty nastawiony do kiszenia, że to nie wyjdzie że nie pójdzie w paszy itd. jego słowa były takie "ja sie nie bede bawił w takie pierdoły tylko wszystko wysusze" a tu przyszła koza do woza bo nie ma mu kto wysuszyć heh . okazuje się jednak że idzie zwykłym śrut. na zwykłych sitach sąsiad zrobił ze 3 tony zuptorem na sitach do zboża i dobrze nawet mu to szło nic się nie kleiło, a ja wczoraj robiłem na 6 sitach strasznie mokrą jeszcze nie dojrzałą to się nie kleiło ale w wydajności rewelacji nie ma. Mam też 10 sita, ale w 10-tkach trafiają sie gdzi niegdzie połówki i całe ziarka i zastanawiam się na których robić?
Ja tam robię na grubych sitach (8)i jeszcze raz przy robieniu paszy śrutuję wraz z zbożem , tylko wtedy na sitach 4 . Samo ziarno zboża byłoby zbyt grube , ale z kiszonym kuku jest w sam raz . W ten sposób zakiszanie idzie szybciej a później na spokojnie jeszcze raz i każde ziarno jest idealnie rozdrobnione i wykorzystane . Tylko przy wtórnym mieleniu musi być zachowana zasada że zboża jest w miarę wymieszane z kuku i śrutowanie przebiega bez żadnych problemów .
a jak to jest z tym konserwowaniem? Zamówiłem z PROBIO kwas probiomold i mam zamiar zakonserwować ok 10t. ile dać kwasu do tony na ile % wilg. i jaka wilg. najlepsza do konserwowania? W ulotce probio pisze 18-20% 4-6kg do 3 miesiecy przechowywania i od 6-7kg powyżej 3 miesięcy ale to chyba tyczy się zboża bo na takiej wilgotności kończy się ulotka. Planuje mieszać kukurydze z kwasem w mieszalni, zda to egzamin? a i jeszcze są 2 opcje kwas w płynie i sypki,jaki lepszy bo zamówiłem sypki?
Mam pytanie co do ccm jak bym otworzył big baga to w jakim czasie bym musiał go spaś
nie martw się jak sie zepsuje napewno poznasz
Sprzedam 200-250 warchlaków około 10 listopada 511485114
Jak jest zimno na jesieni i w zimę 7-10dni.
W maju 3 dni max
Zetor to zależy od tego jak był zrobiny oraz o temperatury otoczenia, w takich warunkach jak obecnie to miesiac możesz skarmiać, w czasie upałów ponad 30 stopni max 2-3 dni.
Mietko zadziwiasz mie z tym powtórnym mieleniem! Jak to mieszasz z tym zbozem? Łopatą na pryzmie?
Nie szkoda czasu na taka zbawe? Ja robię zapas suchej śruty raz na cały miesiąc a bierzące przygotowanie paszy z gotowych komponentów to kwestia kilku minut.
Nawigacja rolnicza RTK w niskiej cenie, dostępna dla każdego.
tel 606832207
jaka jest cena mokrej QQ na dziś
Ok i dzięki a pasz jak długo może być skarmiana max 4 dni?
arek
400zł/t przy wilgotności max 35%
A po ile chodzi w tym roku kiszone ziarno kukurydzy?
To gdzie Ty Baraki magazynujesz to gotowe zmielone ziarno ? Kiedyś wkleiłeś film z własnej paszarni i ja tam warunków nie widziałem na takie zapasy . Zwykły śrutownik i mieszalnik z Zuptora , nad nim żmijka do kuku mokrego i żadnych zapasowych zbiorników . Chyba że gdzieś w innym miejscu mielisz ziarno zbóż i na tym drugim zestawie kręcisz jeszcze raz do tego właściwego .
Nie potrzebuję łopatą mieszać , wystarczy że do kosza zasypowego wsypuję raz wózek zboża a raz kuku i poprzez opadanie ku dziurze na spodzie wszystko miesza się całkiem samo i to za darmo .
BM Kobylin podają w radiu Merkury cene 460 netto, ale o parametry mnie nie pytajcie bo może za 25% wilgotności
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
dziś trochę podzwoniłem za cena mokrej QQ to najdrożej płacą po 470 brutto przy 25% wilgotnosci
A jak jest z kiszeniem całego ziarna w big bagu jaki kwas dać czy emy bo chciałem pare worków na próbę zrobić.
Nie musisz nic dawać tyle że przy konserwacji całego ziarna nie powinno być ono za mokre, najlepiej 28-29%.
Z kolei przy śrutowaniu i zakiszaniu przedział 30-38%
Martinus (ur ok 1790r) -> Mateusz -> Wawrzyn -> Wojciech -> Jan -> Zdzisław -> No i ja w linii prostej
Spptch@wp.pl
Aha no to jeszcze poczekam do końca miesiąca i bedzie trzeba młócić.
a jak oceniacie straty przy konserwacji całego ziarna jest to najmiej pracochłonny sposób ale mam troche obaw ziarno nie śrutowane poprostu nie zakiśnie a big bag nigdy w 100% szczelny nie jest
Sprzedam 200-250 warchlaków około 10 listopada 511485114
A w czym jest mniej pracochłonna konserwacja całego? Ześrutowac i tak kiedys trzeba, to lepiej stanać i zrobic hurtem odrazu niz sie pierdzielic później po trochu. Ześrutowane jest pewne że się nie zepsuje, nawet jak mysz zrobi dziurę to psuje sie tylko garstka wokół dziury - w głab nie idzie. Z całym wiadomo, będzie ok póki opakowanie zachowa hermetycznosć.
Nawigacja rolnicza RTK w niskiej cenie, dostępna dla każdego.
tel 606832207
napewno bez śrutowania pójdzie szybciej i później łatwiej będzie z worka wysypać ale i tak nie zanosi sie żebym miał kisić kukurydze swojej nie mam a kupić z dowozem prawie po 500 to wole żyto
Sprzedam 200-250 warchlaków około 10 listopada 511485114
W moich rejonach za mokrą do 33% 460 zł brutto płaca, suchą, wczoraj przywieziona 620 zł brutto wprost od suszarni. Za te pieniądze nie widzę sensu paprać się z kiszoną, tymbardziej w bagsach, gdzie odpadu jest w ryj.