To dobrze jest odwiać ale grzyby się osadzają na ziarnie zbóż ,przecież grzybnie pieczarek hoduje się na pszenicy i wysiewa się z której wyrastają pieczarki. Takie różowe kropeczki na ziarnie to są zarodki grzybów i gdyby to się dało wyczyścić czy oskrobać to by było super Ale gdy tych grzybów czyli mykotoksyn jest niewiele to i problemu niema.
I ten augustowski jakby poręczniejszy.
Wszystkiego nie usuniesz ale pozbędziesz się kurzu śnieci a to wszystko chłonie wilgoć i na tym ładnie rosną grzybki ja widzę różnicę to czyszczone jest lepsze nie kurzy się z niego aż tak bardzo jak z tego co nie było czyszczone.
Ten z Augustowa jest przed wszystkim cięższy = zużyto więcej materiału więc powinien być solidniejszy i ma mocniejszy silnik na wydajność 14 t/h jest 3 kW
Mam pytanie czy można z przyczepy zboże świeże z kombajnu na separator i z separatora do komory ?
Można a nawet powinno się tak czynić , bo obecnie zboze drogie i kombajny są tak ustawione że plew nie odróżniają od ziarna a jak jęszcze zboże azot przewroci to ziemi więcej jak ziarna
Mam pytanie czy można z przyczepy zboże świeże z kombajnu na separator i z separatora do komory ?
JA robię tak, że zboże przyjeżdża z pola ląduje w koszu zasypowym dalej przenośnikiem ślimakowym do separatora z separatora na drugi przenośnik lub dmuchawę i wio na magazyn.
No i 90% problemów wylatuje separatorem. A jak jest grzyb
to i premiksy nie działają jak należy.
I ten augustowski jakby poręczniejszy.
Kwestia raczej dyskusyjna. Rozwiązanie zastosowane w wialni sosnowskiego uzyskało europejski patent. Nie będziemy się spierac, nie ma o co.
Różnica w cenie przy najmniejszym modelu to trochę ponad 1 tyś PLN.
Gdy ja stałem przed wyborem wialni, ta z Augustowa kosztowała coś koło 3 tyś, a wialnia sosnowskiego koło 4 tyś. Jest to duża rożnica , patrząc na ogólny koszt.
Jest jeszcze duńska firma diplomat ale tam cena to masakra 2 lata temu w promocji separator 3900 netto, a dodatkowo cyklon 1600 netto nieźle nie :p
Jarek to nie spieranie się tylko porównanie na podstawie tego co widzę na zdjęciach i parametrów technicznych. Z tego co widzę to w obydwu silnik napędza wirnik który zasysa powietrze i kieruje je dalej, w sosnowskim jest jakaś inna metoda przechwytywania śmieci bo w augustowie jest cyklon kurz i powietrze wali górą, a cięższe cząstki opadają do wora. Augustów nie ma regulacji ilości ziarna wpadającego do separatora założyli, że to się reguluje na przenośniku ślimakowym podającym ziarno do separatora, nie widzę w sosnowskim regulacji strumienia powietrza w augustowie jest skokowo lepiej byłoby płynnie ale można zmniejszyć ilość przepływającego powietrza i dopasować parametry do czyszczonego materiału, a augustowie jest w środku coś w rodzaju wiatraka który pod wpływem przepływającego powietrza zaczyna się kręcić i rozprowadza ziarno co wspomaga czyszczenie. Napisz może swoje uwagi to będziemy mieli porównanie i do czego jest ten drugi silnik z boku w sosnowskim?
Andrzej, u sosnowskiego jest płynna regulacja ciągu wentylatora, ma też regulację dozowania w koszu zasypowym. Tradycyjny cyklon z Augustowa zastąpiony jest czymś o podobnej zasadzie działania, ale jednak wykonanie trochę inne. Drugi silnik z boku u sosnowskiego jest montowany w większym modelu (najmniejszy model ma tylko jeden silnik). Służy on do napędzania tzw. kierownicy dośrodkowej (za to dostał nagrodę i jest to rozwiązanie opatentowane). Kierownica w specyficzny sposób rozprowadza ziarno przez co zwiększa efektywnośc czyszczenia. Sosnowski chwali się, że rozwiązanie to pozwala częściowo wychwytywac ziarna porażone grzybem. Wydawało mi się to niemożliwe, ale w praktyce jak oglądałem ziarno, które odpadło przy czyszczeniu, to niektóre ziarniaki miały ślady porażenia. Przy czym, wtedy czyściłem do siewu, więc na max wentylator i mała ilośc zasypu. Przy czyszczeniu tylko z zanieczyszczeń lekkich będzie to chyba niemożliwe. Wiem, że już wtedy miał patent na rozbudowę tej wialni o jakiś moduł, który podnosi albo wydajnośc, albo efektywnośc czyszczenia. Miało to kosztowac około 700 zł dodatkowo. Pracuje też nad rozbudowaniem tego o zestaw sit, tak aby docelowo można było zrobic z tego małą czyszczalnię.
Jeśli chodzi o wydajnośc najmniejszej wialni, to do siewu max 1 tona/godzinę. Prosto ze żniw to jeszcze nie wiem, nie miałem okazji sprawdzic. Patrząc na otwór wlotowy w koszu zasypowym mam wątpliwości czy przeleci przez to 12 ton w ciągu godziny. Ale obiektywnie ocenic tego nie mogę.
I jeszcze jedno, bo nie wynika to jasno z tektu powyżej, najmniejszy model też ma tą opatentowaną kierownicę dośrodkową, tylko że wtedy jeden silnik napędza wszystko, w modelach większych, jest podział i dlatego dwa silniki.
Chyba wystąpię do Sosnowskiego, aby w zamian za reklamę, którą robię, za pół ceny sprzedał mi ten moduł, bo pewnie już można go dokupic.
No to bez tej kierownicy dośrodkowej oba urządzenia są bardzo podobne i podejrzewam że jakość czyszczenia będzie na podobnym poziomie, a z kierownicą sosnowski jest o krok do przodu
A gdzie to zobaczyć i kupić tą wialnie Sosnowskiego bo naprawdę nie wiem?
Mam od niego żmijkę z sitami do czyszczenia ziarna w czasie przeładunku. Żadna rewelacja. Więcej na http://www.ws-sosnowski.pl/
Też myślę o wialni.
Augustów obecnie 3500 brutto za model mniejszy.
a co jesli zboze jest drobne (np w latach gdy jest susza) czy nie bedzie duzych strat w procesie czyszczenia ?