bigdutchmann

Jak skutecznie wymieszać gnojowicę w zbiorniku i pod rusztem?

Witold Jan Wardal

Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, Oddział w Warszawie

 Jak skutecznie wymieszać gnojowicę w zbiorniku i pod rusztem?

W nowoczesnym prowadzeniu gospodarstwa coraz bardziej istotnym staje się użytkowanie niezawodnych, a zarazem energooszczędnych maszyn i urządzeń. Dotyczy to również mechanizacji zagospodarowania nawozu naturalnego, jakim jest gnojowica.

 

W celu efektywnego ujednorodnienia gnojowicy służy szereg mieszadeł (mikserów). W zależności od rodzaju napędu mamy do czynienia z mieszadłami elektrycznymi lub napędzanymi od wałka odbioru mocy ciągnika. Natomiast ze względu na miejsce magazynowania gnojowicy będziemy mieli do wyboru mieszadła podrusztowe; zatapialne do zbiorników zewnętrznych otwartych i zamkniętych; kanałowe (do wymuszenia obiegu gnojowicy w kanałach gnojowicowych).

Mieszadła podrusztowe, jak zresztą inne rodzaje mieszadeł,najczęściej wykonuje się ze stali w ocynku ogniowym lub ze stali kwasoodpornej. Spośród mieszadeł podrusztowych najpopularniejsze są z silnikami elektrycznymi o mocy 4; 5,5 i 7,5 kW. Średnica wirnika najczęściej zawiera się w przedziale 500-600 mm i uzależniona jest od konstrukcji łopatek oraz mocy silnika. Prędkość obrotowa wirnika dosyć powszechnie wynosić może około 300-400 obr./min. (niektórzy producenci preferują wyższe prędkości). W celu ochrony łopatek przed uszkodzeniem montuje się osłony na śmigło. Aby móc użyć mieszadła, należy podnieść element podłogi szczelinowej, wprowadzić zespół roboczy do gnojowicy oraz zablokować możliwość niekontrolowanego (samoczynnego) przemieszczania się mieszadła względem podłoża…

Reklama
Reklama2