Jak zapewnić lepszy start prosiętom 1/2013

Mariusz Soszka

Doradca żywieniowy, Ostrówek

 

 

Jak zapewnić lepszy start prosiętom

 

 

Nie pomylę się pisząc, że odchów prosiąt jest najtrudniejszym i najbardziej pracochłonnym elementem chowu świń, ponieważ wymaga nie tylko dużo czasu, cierpliwości i pracy, ale również ogromnej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Często mówi się, że wyniki osiągane na porodówce są najlepszą wizytówką producenta ze względu na fakt, iż efektywność odchowu prosiąt w praktyce w dużej mierze zależy od samego hodowcy, od jego wiedzy, doświadczenia i włożonej pracy.

 

 

Tylko zdrowe prosięta mogą w pełni wykazać potencjał produkcyjny

 

Aby zapewnić dobry start naszym nowonarodzonym prosiętom powinniśmy zadbać o nie długo przed ich pojawieniem się na świecie, zapewniając odpowiednie warunki utrzymania, paszę oraz należytą opiekę lochom ciężarnym. Zaspokojenie potrzeb żywieniowych i zoohigienicznych lochom przełoży się na liczebność i masę miotu, a jak wiemy im wyższa masa ciała prosiąt po urodzeniu, tym mniejszy procent ich upadków m.in. ze względu na ich większą żywotność (wykres 1). 

 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nie ma chlewni wolnej od chorób, a każda w mniejszym lub większym stopniu boryka się z popularnymi chorobami, jakimi są mykoplazmoza, cirkowiroza, kolibakterioza, parwowiroza, różyca, MMA, itp. Najtańszą i bardzo skuteczną metodą zabezpieczenia prosiąt przed patogenami bytującymi w chlewni jest immunizacja, czyli szczepienie loch, które należy wykonać w odpowiednim czasie przed porodem. Każda chlewnia posiada lekarza weterynarii opiekującego się zwierzętami i ten, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, powinien przygotować i wprowadzić w życie program profilaktyczny, ujmujący szczepienia mające na celu zabezpieczenie prosiąt przed występowaniem podstawowych chorób. Powinniśmy wiedzieć, że standardowy czas wywołania odpowiedzi immunologicznej na podaną szczepionkę to około dwa tygodnie, wtedy to pojawiają się przeciwciała w układzie krwionośnym lochy. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebny jest dodatkowy czas na transfer przeciwciał z krwiobiegu do gruczołu mlekowego, który również należy uwzględnić przed podaniem szczepionki.

 

Okresy krytyczne w życiu prosiąt

W życiu prosiąt od urodzenia do odsadzenia wyróżnia się trzy okresy krytyczne:

Urodzenie i kilka pierwszych godzin i dni życia;

 

Początek dokarmiania i okres zwiększonego pobierania paszy stałej, kiedy dochodzi również do licznych zmian w układzie immunologicznym;

 

 

Odłączenie od matki, tym trudniejsze dla prosięcia i producenta im wcześniej nastąpi.