Kapuściane menu 07/2010
Romana Chojnacka
Studium Wiejskiego Gospodarstwa Domowego
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Kapuściane menu
Lato to wymarzona pora na dania jarskie. Tym razem prezentujemy zupy, bo właśnie w nich tkwi moc świeżych warzyw.
Kiedy robi się bardzo ciepło, chętnie rezygnujemy z kilkudaniowych obiadów. Pożywna zupa z młodej kapusty, dzięki mięsnemu podkładowi i zwiększonej ilości warzyw z powodzeniem może zastąpić cały obiad. Smakowite mięso, młoda kapusta biała lub włoska oraz cała paleta świeżych warzyw takich jak marchew, seler, pietruszka oraz obowiązkowe w kapuśniakach ziemniaki łączą się w wyśmienity smak i uwodzący aromat nikogo nie pozostawiając obojętnym.
Kapuśniak ze słodkiej kapusty
Składniki: 40 dag chudych żeberek, ? średniej głowy kapusty białej z lekko ułożonymi liśćmi, duży pęczek włoszczyzny, 2 średnie pomidory, 4 duże ziemniaki, cebula, łyżka mąki, łyżka masła, liść laurowy, sól, pieprz, czubata łyżka posiekanej natki pietruszki Umyte mięso zalewamy 6 szklankami wody, dodajemy przyprawy, gotujemy na niewielkim ogniu.
Z kapusty odrzucamy twarde liście i głąb, resztę kroimy w paseczki, płuczemy, osączamy na sicie. Obraną włoszczyznę i ziemniaki kroimy w kostkę.
Do gotującego się mięsa dodajemy włoszczyznę i kapustę, przez kilka minut gotujemy bez przykrycia, potem dorzucamy ziemniaki i garnek przykrywamy.
Sparzone wrzątkiem pomidory obieramy ze skórki, kroimy na kawałki, dodajemy do zupy, gdy wszystko będzie miękkie, i gotujemy jeszcze przez około 5 minut. Wyjmujemy mięso, oddzielamy od kości, kroimy w zgrabne porcje.
Obraną, drobno posiekaną cebulę zasmażamy na stopionym maśle mieszając, przez minutę, dodajemy mąkę, i nadal mieszając zasmażamy razem, aż się lekko zrumieni. Zasmażkę rozprowadzamy zimnym płynem, dodajemy do zupy, zagotowujemy całość i, gdy trzeba, doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem.
Po zdjęciu z ognia wrzucamy pokrojone mięso i posiekaną natkę pietruszki. Zupa bardzo dobrze smakuje w wersji bez zasmażki. Będzie jednak mniej pożywna.