Kolejne posiedzenie Zespołu ds. monitorowania rynku zbóż
Bieżąca sytuacja na rynku zbóż – na rynku unijnym i krajowym, w kontekście wpływu aktualnych warunków atmosferycznych na wielkość tegorocznych zbiorów – to tematyka wczorajszego spotkania sekretarza stanu Michała Kołodziejczaka z przedstawicielami branży.
Sytuacja na rynku unijnym
Wstępne prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że produkcja zbóż w Unii Europejskiej wzrośnie o ok. 10 proc., w porównaniu z sezonem 2024/2025. Wpływ na tegoroczne zbiory będzie miała dalsza sytuacja pogodowa w niektórych regionach UE, które dziś są zagrożone suszą. Ponadto rynek unijny, podobnie jak rynki światowe, jest pod wpływem sytuacji geopolitycznej powodującej dużą zmienność w notowaniach giełdowych.
Sytuacja na rynku krajowym
Rynkowa podaż ziarna w Polsce pozostaje uszczuplona, a gospodarstwa posiadające powierzchnie magazynowe wciąż dysponują zapasami zbóż. Prace polowe oraz obawy o brak opadów powodują, że wielu rolników niechętnie sprzedaje ziarno, przewidując niższe zbiory w nadchodzącym sezonie.
Należy zaznaczyć, że warunki przechowywania zboża wpływają na jego późniejszą jakość i możliwe zanieczyszczenie związane z obecnością szkodników.
Wstępna ocena przezimowania upraw w 2025 r. zostanie opublikowana przez Główny Urząd Statystyczny 30 kwietnia 2025 r.
Warunki agrometeorologiczne
Zgodnie z informacją Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego wyniki modelowania i pomiary wilgotności gleby wskazują na deficyt wody w profilu glebowym. To efekt niskiej sumy opadów atmosferycznych w lutym i w marcu oraz deficytu opadów w kwietniu.
Na obecnym etapie wegetacji nic nie wskazuje na straty w plonach zbóż ozimych i rzepaku. Warunki przezimowania tych roślin oceniane są jako korzystne.
Zdjęcia


