bigdutchmann

Kondycja loch i działania wpływające na jej poprawę

Mariusz Soszka

Doradca żywieniowy, Ostrówek

 

Kondycja loch i działania wpływające na jej poprawę

 

W świetle definicji, kondycja zwierzęcia określa jego aktualny stan fizjologiczny, podlegający zmianom pod wpływem czynników środowiska zewnętrznego. Czynnikami wpływającymi na kondycję są stan odżywienia i wytrenowania zwierzęcia, jego stan fizjologiczny i stan zdrowia, a także warunki utrzymania oraz prowadzone zabiegi pielęgnacyjne.

 

Regularna ocena kondycji zwierząt umożliwia monitorowanie ich zdrowotności i poprawności warunków środowiskowych, w jakich są utrzymywane oraz określenie statusu żywieniowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku loch, u których ocena kondycji powinna decydować o sposobie żywienia i możliwości przejścia do kolejnego etapu cyklu produkcyjnego. U loch kondycja ciała w dużej części rzutuje na uzyskiwane wyniki produkcyjne – m.in. na liczbę prosiąt urodzonych, odchowanych, przyrosty dobowe prosiąt ich zdrowotność, a także czas użytkowania zwierzęcia, dlatego też powinna być oceniana systematycznie. U świń wyróżnia się kondycję rozpłodową, opasową, wystawową lub głodową. Prawidłowej produkcyjności loch można oczekiwać wtedy, kiedy samica pozostaje w kondycji rozpłodowej. Kondycja opasowa oznacza zatuczenie zwierzęcia, a głodowa jego niedożywienie i często wyniszczenie.

 

Konsekwencje nieprawidłowej kondycji loch

Ocena kondycji ciała w przypadku loch powinna być prowadzona co najmniej 4 razy w ciągu cyklu produkcyjnego, w najbardziej newralgicznych jego momentach, tj. przed kryciem, w trakcie ciąży, po porodzie i przy odsadzeniu prosiąt…