bigdutchmann

Magazynowanie zbóż i pasz

Marcin Majchrzak

Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach

Oddział w Warszawie

 

Magazynowanie zbóż i pasz

 

W gospodarstwach rolnych specjalizujących się w produkcji zwierzęcej ogromne znaczenie ma przechowywanie zbóż i pasz. Odpowiednio zmagazynowane ziarno oraz mieszanki paszowe są odporne na wzrost aktywności biologicznej, jaka może zachodzić w zgromadzonych surowcach. Konsekwencją tych procesów jest pogorszenie jakości pasz, przegrzanie, gnicie oraz pleśnienie. Aby zapobiec powyższym, do przechowywania pasz wykorzystuje się różnego rodzaju magazyny.

 

Zadaniem magazynu rolniczego jest ochrona przed stratami oraz umożliwienie zachowania cech produkcji rolnej. Ze względu na zmechanizowany zbiór zbóż, ziarno pozbawione jest możliwości naturalnego wysychania, przez co charakteryzuje się podwyższoną wilgotnością oraz temperaturą powyżej 18ºC. Może również zawierać sporą ilość zanieczyszczeń. Dlatego też, przed składowaniem ziarna zbóż w magazynach należy poddać je operacji czyszczenia oraz suszenia, w celu zminimalizowania strat wynikających z procesów w nich zachodzących.

Magazyny na zboże oraz pasze można podzielić na składowania podłogowego oraz silosy. Magazyny podłogowe są to pomieszczenia zadaszone, w których zboże lub pasza gromadzone są luzem na podłodze w pryzmach lub komorach.

Reklama
Reklama2