bigdutchmann

Marek pyta: Czy to prawda, że produkcja mieszanek paszowych dla prosiąt jest coraz częściej prowadzona tylko przez wysoce wyspecjalizowane wytwórnie?

Odpowiedzi na pytania z TCh numer 06/2011

Marek pyta: Czy to prawda, że produkcja mieszanek paszowych dla prosiąt jest coraz częściej prowadzona tylko przez wysoce wyspecjalizowane wytwórnie?

 


Tak, to prawda! Okazuje się, że wielkie koncerny paszowe oraz międzynarodowe korporacje zajmujące się produkcją zwierzęcą na dużą skalę, coraz częściej decydują się na kupno gotowych mieszanek paszowych dla swoich prosiąt w wysoko wyspecjalizowanych wytwórniach rezygnując z produkcji tego rodzaju pasz w swoich wytwórniach. Prawdopodobnie najważniejszym powodem są problemy finansowe, związane z koniecznością ciągłego inwestowania w coraz nowocześniejsze specjalistyczne linie produkcyjne, zarówno do wstępnego przygotowania surowców, jak i do samej produkcji tego rodzaju pasz. A panujący na świecie kryzys finansowy nie sprzyja zaciąganiu kolejnych kredytów.

Produkcja gotowych mieszanek paszowych dla prosiąt wymaga rzeczywiście wysoce specjalistycznego wyposażenia. Ponadto trzeba mieć możliwość zakupu i zmagazynowania stosunkowo wielu bardzo drogich surowców, niektórych z nich naprawdę w niewielkich ilościach. W przypadku produkcji mieszanek paszowych dla zwierząt starszych nie mamy z tym do czynienia.

Poza maszynami i surowcami jest jeszcze trzeci ważny element. Otóż receptury mieszanek paszowych dla prosiąt są bardzo złożone, a przy ich układaniu trzeba uwzględniać znacznie więcej parametrów oraz posiadać więcej drogich i nietypowych komponentów aniżeli ma to miejsce w przypadku produkcji pasz dla zwierząt starszych.

Oczywiście, efektywność ekonomiczna produkcji pasz w każdej wytwórni jest też bardzo ważnym czynnikiem. Zamiast stawiać oddzielną linię wraz z magazynami, przeznaczoną wyłącznie do produkcji mieszanek paszowych dla prosiąt, łatwiej jest kupić takie mieszanki paszowe w wyspecjalizowanej wytwórni.

Kolejnym istotnym powodem do rezygnacji z produkcji mieszanek paszowych dla prosiąt jest czynnik ludzki. Produkcja typowych mieszanek paszowych dla zwierząt starszych nie wymaga zatrudnienia pracowników umiejących obsługiwać i konserwować wysoce specjalistyczne maszyny służące do produkcji pasz dla prosiąt. Co więcej, panuje przekonanie, że mieszanki paszowe dla prosiąt powinni produkować ludzie z pasją i zamiłowaniem, którego nie można nauczyć się podczas rutynowego szkolenia. Ustawienie parametrów produkcji tego rodzaju mieszanek paszowych wymaga wyjątkowego wyczucia i nadzwyczajnych umiejętności, często posiadania tzw. „szóstego zmysłu”, jeśli chcemy, aby jakość tych pasz była ciągle na najwyższym poziomie pomimo naturalnej zmienności surowców paszowych, z jaką mamy do czynienia w praktyce.

Kupowanie mieszanek paszowych dla prosiąt nie może być przypadkowe. Szef dużej wytwórni pasz lub wielkiej korporacji produkującej prosięta musi dokonać głębokiej i bardzo szczegółowej analizy jakości mieszanek paszowych oferowanych przez różnych dostawców, poznać specyfikę logistyki ich dostaw oraz poszukać najlepszych dla siebie gwarancji cenowych. W tym przypadku, podobnie jak w wielu innych udanych transakcjach handlowych, ogromne pozytywne znaczenie mogą mieć też przyjacielskie stosunki między dostawcą i odbiorcą. Współpraca taka nie może odbywać się na zasadzie „kto kogo przechytrzy”. Stracą na tym nie tylko prosięta…

 

Oprac.: ACONAR

Reklama
Reklama2