Mordercze beztlenowce
Aneta Kołodziejczyk, Piotr Kołodziejczyk
Gniezno
Mordercze beztlenowce
Choroby przewodu pokarmowego świń mogą być wywoływane przez różne czynniki etiologiczne. Dzisiaj, kiedy tucznik jest najdroższy w historii produkcji trzody chlewnej w Polsce, musimy zadbać o jak najniższe straty w sektorze tuczu oraz odstawiać maksymalnie duże i zdrowe stawki zwierząt.
Choroby te mogą cechować się różnorodną patogenezą, jednak ich podstawowe objawy, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego, są podobne i manifestują się najczęściej biegunką, konsekwencją której są zaburzenia w rozwoju oraz padnięcia zwierząt.
Podobieństwo objawów, przy różnej przyczynie schorzeń biegunkowych, stwarza ryzyko podjęcia błędnego, a w efekcie nieskutecznego postępowania weterynaryjnego. Praktyka wskazuje, że często stajemy przed dylematem: w którym momencie wystąpienia biegunki u zakupionych warchlaków należy podać antybiotyk, a kiedy od takiego leczenia można odstąpić? Może wystarczy tylko zmiana receptury paszy?
Zanim podejmiemy leczenie, należy rozważyć wszystkie możliwe przyczyny choroby i w razie konieczności wykonać stosowne badania laboratoryjne.
Najważniejsza w chlewni jest odpowiednia temperatura i właściwa pasza, zarówno co do jakości, jak i formy podania.
Najczęstszą przyczyną występowania biegunek pojawiających się zaraz po zakupie zwierząt do tuczu, zarówno w grupie warchlaków, jak i w sektorze tuczu, jest zbyt wysoka dobowa amplituda temperatur, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura w ciągu dnia jest stosunkowo wysoka, a w nocy spada…