bigdutchmann

Nasiona roślin bobowatych w żywieniu trzody chlewnej

Krzysztof lipiński

Katedra Żywienia Zwierząt, Paszoznawstwa i Hodowli Bydła

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Nasiona roślin bobowatych w żywieniu trzody chlewnej

 

Podstawowym materiałem paszowym stosowanym w mieszankach paszowych dla świń jest ziarno zbóż. Zawiera ono jednak tylko ok. 10-12% białka ogólnego, co powoduje konieczność stosowania pasz wysokobiałkowych.

Soja i produkty z niej uzyskiwane są najważniejszym źródłem białka w żywieniu zwierząt. Charakteryzują się one dużą ilością białka o dobrym składzie aminokwasowym, co czyni je doskonałym komponentem w dawkach opartych na ziarnie zbóż. Podstawowa pasza pozyskiwana przy przerobie soi na olej, poekstrakcyjna śruta sojowa, jest najbardziej popularną paszą w mieszankach paszowych dla świń. Dużym mankamentem tej paszy jest jednak jej wysoka cena oraz duże wahania cen. Tocząca się w naszym kraju od lat dyskusja na temat pasz GMO, to kolejny czynnik, który powoduje zainteresowanie innymi, alternatywnymi źródłami białka.

 

Krajowym źródłem białka są nasiona roślin bobowatych (strączkowych). Uprawa i stosowanie tych pasz w produkcji trzody chlewnej ma związek z warunkami klimatyczno-glebowymi. Wybór rośliny zależy od typu gleby. Bobik wymaga gleb żyznych, o dobrej kulturze i pH pow. 6. Łubin wąskolistny (niebieski), biały, groch pastewny zaliczają się do roślin o średnich wymaganiach…

 

Reklama
Reklama2