Odchować jak najwięcej prosiąt w dobrej kondycji
Renata Grudzińska
Technical Manager
Primary Diets
Odchować jak najwięcej prosiąt w dobrej kondycji
Liczebność i wielkość urodzonych prosiąt kształtuje się w czasie od inseminacji do porodu. Czas od porodu natomiast to okres, który decyduje o liczbie odchowanych prosiąt oraz ich kondycji. Wpływa na to cały szereg prac, warunków środowiskowych i zootechnicznych.
Tym też okresem w życiu osesków zajmiemy się w niniejszym artykule.
Istotnym faktem jest masa urodzonych prosiąt. Najlepiej gdyby najmniejsze prosięta w miocie miały nie mniej jak kilogram masy ciała. Jednak rzeczywistość bywa inna i często, zwłaszcza w licznych miotach, mamy kilka prosiąt o mniejszej masie urodzeniowej. Oczywiście masę prosiąt urodzonych oraz liczbę prosiąt odchowanych definiuje wiele pośrednich i bezpośrednich czynników, najważniejsze z nich to:
– kondycja loch – starsze, otłuszczone rodzą drobniejsze prosięta, które także z powodu wielkości matki mają utrudniony dostęp do mleka, przez otłuszczoną listwę mleczną. Locha podczas porodu wydziela mleko. Prosięta o niskiej masie urodzeniowej nie są w stanie ssać matki. Doprowadza to do zastoju pokarmu w wymieniu, dochodzi do stanu zapalnego. Problem odbija się głodem prosiąt, a w konsekwencji biegunkami, stratą miotu oraz wybrakowaniem lochy,
– sposób żywienia samic prośnych – odpowiednia jakość i ilość paszy,
– status zdrowotny stada, a przy tym także profilaktyka i nadzór weterynaryjny. W stadach z jednostkami chorobowymi trudniej odchować prosięta nawet przy zwiększeniu nakładów finansowych…