Pompy i mieszadła do gnojowicy 4/2014
Skróty wybranych artykułów z „Trzody Chlewnej” nr 4/2014
Ryszard Pleskot
Pompy i mieszadła do gnojowicy
W ostatnich latach bardzo rozpowszechnił się bezściołowy chów trzody chlewnej wymagający znacznie mniejszego nakładu pracy przy obsłudze zwierząt. W takim rozwiązaniu odchody zwierzęce gromadzone są w postaci płynnej.
Gnojowica
Powstająca w chowie bezściółkowym gnojowica to mieszanina kału, moczu i wody. Dodatek wody występuje, gdy używa się ją przy sprzątaniu pomieszczeń. W przypadku dodatku wody przekraczającym 20%, otrzymujemy wówczas gnojowicę rozcieńczoną. Ilość gnojowicy zależy przede wszystkim od ilości dodawanej wody przy sprzątaniu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami okres przechowywania gnojowicy w zbiorniku powinien wynosić 4 lub 6 miesięcy. W tak długim czasie przechowywana gnojowica posiada tendencję do rozwarstwiania się (tworzą się frakcje).
Części muliste osiadają na dnie, w środku znajduje się ciecz, natomiast na wierzchu tworzy się porowaty, twardniejący z biegiem czasu kożuch (skorupa). Przed wywiezieniem jej ze zbiornika całą objętość w zbiorniku należy dokładnie wymieszać, w celu jej ujednorodnienia. Jeśli nie wymieszamy jej dokładnie w zbiorniku, to podczas opróżniania wypompowane zostaną tylko frakcje ciekłe. Do przepompowywania i ujednorodniania gnojowicy stosuje się różnego typu pompy i mieszadła. Do ujednorodniania można zastosować tylko pompę wirową. Przepompowywanie (przetłaczanie) gnojowicy w obiegu zamkniętym to proces mieszania i jednoczesnego ujednorodniania. W zależności od przyjętej technologii chowu w gospodarstwie oraz okresu jej rozlewania, gnojowica powinna posiadać odpowiednią gęstość (zawartość w niej suchej masy), którą należy przygotować w gospodarstwie.
POMPY
Pompy wirowe
Ten rodzaj pomp, to najbardziej rozpowszechnione w praktyce rolniczej urządzenie do przemieszczania (transportu) gnojowicy i gnojówki ze zbiornika pośredniego do zbiornika zbiorczego lub bezpośrednio do beczkowozu. Pompy te mogą być napędzane silnikiem elektrycznym lub od WOM ciągnika. Wówczas pompa zawieszana jest z tyłu ciągnika na TUZ, a napęd przekazywany jest wałkiem przegubowym z ciągnika. Najbardziej rozpowszechniona jest konstrukcja tzw. pompy wałowej.
Pompa wirowa wałowa zbudowana jest z długiej pionowej ramy (rura lub ceownik), długiego wału napędowego, obudowy z wirnikiem, silnika elektrycznego lub przekładni przykręconej do ramy. Silnik elektryczny umieszczony jest powyżej poziomu gnojowicy a wirnik pompy z obudową znajduje się na dnie zbiornika. Wysokość zbiornika gnojowicy naziemnego, zagłębionego lub częściowo zagłębionego zazwyczaj wynosi od 2,0 do 3,0 m. Długości ram nośnych tych pomp dostosowane są do wysokości zbiorników.