Preparaty wspomagające odchów prosiąt
Małgorzata Kasprowicz-Potocka
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Preparaty wspomagające odchów prosiąt
Wielu hodowców uważa, że kluczowym etapem w produkcji trzody chlewnej jest odchów prosiąt. W tym okresie w wielu polskich gospodarstwach obserwuje się bowiem znaczne straty wynikające z upadków prosiąt. Bardzo często przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniej dbałości ze strony hodowcy, ale także niewłaściwe środowisko (zoohigiena, status zdrowotny chlewni, dobrostan).
Coraz więcej hodowców zdaje sobie jednak sprawę z ekonomicznych aspektów w produkcji świń, i znacznych oszczędności upatrują właśnie w poprawie efektywności odchowu prosiąt. Istotnym warunkiem jest tutaj ciągła kontrola masy ciała zwierząt i dokarmianie prosiąt mniejszych i słabszych (osobne grupy, mamka, sztuczna locha, preparaty mlekozastępcze, itp.), aby mogły one w odpowiednim czasie wejść w tryby koła produkcyjnego. Jest to o tyle istotne, że na fermach wielkotowarowych odsadzanie prosiąt następuje stosunkowo szybko, tj. w wieku 28–35 dni.
Trudny czas
O efektywnym odchowie prosiąt w dużej mierze decyduje prawidłowe żywienie. W tym okresie obserwuje się bowiem szybki wzrost zwierząt. Pod koniec pierwszego tygodnia masa ciała prosiąt zwiększa się dwukrotnie, a do 6 tygodnia aż ośmiokrotnie. Już w pierwszym tygodniu po odsadzeniu od prosiąt oczekuje się przyrostów masy ciała na poziomie ponad 200 g dziennie. Aby sprostać takim wymaganiom, zarówno prosięta ssące, jak i w okresie okołoodsadzeniowym, muszą efektywnie pobierać i wykorzystywać stałą paszę…