bn_CA_kredyt-Agro-042025-1200x250
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
biopoint1200
004 AG-PROJEKT 2025-04a

Produkcja zwierzęca w Polsce wymaga wsparcia

W Ołtarzewie odbyło się ostatnie, 16 spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z rolnikami z wojewódzkich izb rolniczych. Dziś minister gościł w Mazowieckiej Izbie Rolniczej.

Pomoc po powodzi

Szef resortu rolnictwa przedstawił ostatnie decyzje rządu dotyczące wsparcia rolników, których gospodarstwa ucierpiały wskutek powodzi. Poinformował, że kolejne przygotowywane rozwiązania prawne przekazane zostały do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Minister Siekierski podkreślił, że rolnicy z terenów objętych powodzią, w zależności od rodzaju zalanych upraw, otrzymają 5 lub 4 tys. zł pomocy do hektara.

Jednocześnie szef resortu rolnictwa poinformował o podjęciu decyzji o zwrocie III i IV raty podatku rolnego dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku powodzi.

Wsparcie dla producentów trzody chlewnej

– W Polsce mamy tylko 8,5 mln sztuk trzody chlewnej, a kiedyś było to ponad 20 mln sztuk. Dlatego m.in. mamy problem z górką zbożową – powiedział minister Siekierski, odnosząc się do sytuacji na rynku trzody chlewnej i rynku zbożowego.

– W przyszłym roku chcemy uruchomić dodatkowe wsparcie, głównie na produkcję w cyklu zamkniętym – 150-250 sztuk macior – dodał szef resortu rolnictwa.

Według ministra produkcja zwierzęca w Polsce wymaga wsparcia.

Zmiany w strukturze agrarnej

– W Polsce nastąpiła istotna zmiana w strukturze agrarnej. Czasem tam gdzie było 100 gospodarstw, dziś jest 5, a dobrze jak jest 7 – stwierdził minister Siekierski.

– Wypada nam duża grupa gospodarstw – są statystycznie, ale nie ma ich produkcyjnie – dodał szef resortu rolnictwa.

– Nie ma opłacalności w małej skali produkcji – podkreślił minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę również na to, że obok postępującej koncentracji pojawił się problem braku następców, co w dużej mierze wynika z braku opłacalności produkcji rolnej.

Unijny budżet na rolnictwo

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że zaszły zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej. Ponad 20 lat temu budżet rolny stanowił ponad 70 proc. całego unijnego budżetu, a obecny poziom to tylko 32-33 procent.

– Dlatego będziemy bardzo mocno upominać się o utrzymanie budżetu na rolnictwo i odciążenia go od finansowania działań niezwiązanych z rolnictwem. Rolnictwo unijne wymaga wsparcia, aby było konkurencyjne w stosunku do krajów trzecich – stwierdził minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że chodzi nie tylko o produkty z Ukrainy, lecz także o te sprowadzane z innych krajów, a które nie są wytwarzane w takich warunkach, jakie obowiązują unijnych rolników.

350x470_baner_dsm-firmenich
350x470_baner_dsm-firmenich

Slide
biopoint1200
1200x250_baner_duchman
1200x250_baner_pig_at
template (2)
1200x250_baner_topigs
1200x250_baner_miya_gold
Trzoda Chlewna - Ogólnopolskie czasopismo dla producentów trzody, zootechników i lekarzy weterynarii
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.