Światowy Dzień Mięsa
– Będziemy wspierać rozwój sektora mięsnego w Polsce – zapewnił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Światowy Dzień Mięsa.
Zmiany w polskim rolnictwie
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy 20-lecie naszej obecności w Unii Europejskiej.
– Ale zmiany w sektorze mięsa zaczęły się już 35 lat temu, kiedy Polska rozpoczęła transformację ustrojową – podkreślił minister Czesław Siekierski i dodał, że jej efektem jest bardzo prężny rozwój sektora drobiarskiego, a także sektora wołowiny.
Minister przypomniał, że jesteśmy jednym z liderów w Unii Europejskiej w produkcji mięsa drobiowego, którego ponad 50% jest eksportowane.
– Trudniejsza jest sytuacja w sektorze trzody chlewnej, w którym mamy teraz tylko około 8,5 mln sztuk, ale podejmujemy wszelkie działania, aby to zmienić – dodał szef resortu rolnictwa.
Polska prezydencja
W swoim wystąpieniu minister Czesław Siekierski przypomniał, że od 1 stycznia 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
– W czasie naszej prezydencji będziemy chcieli dokonać przeglądu Zielonego Ładu, w tym zwłaszcza zmian wprowadzonych z inicjatywy Polski – poinformował minister Czesław Siekierski.
Według ministra konieczne jest również rozpoczęcie dyskusji na temat przyszłej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.
Rozwój sektora mięsnego
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na wyzwania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, także pod względem ilościowym.
– Badania pokazują, że w 2050 roku będzie nas na Ziemi 10 mld, a to oznacza konieczność zwiększenia produkcji żywności o 70 proc. – podkreślił polski minister.
– To oznacza również wzrost zapotrzebowania na mięso. W Polsce będziemy wspierać rozwój tego sektora – zapewnił minister Czesław Siekierski.
Zasięg Kongresu
Kongres Światowy Dzień Mięsa to wydarzenie branży mięsnej o zasięgu międzynarodowym, w którym uczestniczyli rolnicy, przedstawiciele resortu rolnictwa, zakładów mięsnych, organizacji rolniczych oraz nauki, a także goście zagraniczni.
Na marginesie Kongresu odbyły się nieformalne rozmowy z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Sunem Linjiangiem. Podczas spotkania ambasadora z ministrem Czesławem Siekierski oraz sekretarzem stanu Jackiem Czerniakiem omówione zostały kwestie dotyczące handlu artykułami rolno-spożywczymi. W szczególności rozmawiano o regionalizacji w handlu drobiem i możliwości sfinalizowania umowy o regionalizacji do końca tego roku, a także o audycie naszych zakładów mięsnych w celu umożliwienia eksportu.
Światowy Dzień Mięsa
W trakcie Kongresu uczestniczący w tym wydarzeniu przedstawiciele sektora mięsnego z Polski i z zagranicy podpisali deklarację ustanawiającą 6 czerwca Światowym Dniem Mięsa (World Meat Day).
Deklarację podpisali przedstawiciele:
- Związku Polskie Mięso;
- Krajowej Rady Drobiarstwa;
- Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu – Poldrób;
- Stowarzyszenia Rzeczników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polskiej;
- Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego;
- Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego;
- Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego;
- Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj;
- Polskiej Federacji Hodowców Drobiu;
- European Livestock and Meat Trades Union;
- Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG;
- Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”
- Organizacji #HodowcyRazem
Zdjęcia
Pokaż zdjęcie 1 z galerii. Pokaż zdjęcie 2 z galerii. Pokaż zdjęcie 3 z galerii. Pokaż zdjęcie 4 z galerii.