bigdutchmann

W okresie ostatnich 10 lat obserwuje się istotne przeobrażenia w zakresie technologii oraz skali produkcji świń w poszczególnych krajach Europy. 12/2012

Zygmunt Pejsak

Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Produkcja świń i wieprzowiny w Niemczech – źródła sukcesu branży*

 

 

W okresie ostatnich 10 lat obserwuje się istotne przeobrażenia w zakresie technologii oraz skali produkcji świń w poszczególnych krajach Europy.

 

W wyniku tych zmian oraz związanej z nimi istotnej, aczkolwiek niezwykle zróżnicowanej w poszczególnych krajach, poprawy efektywności produkcji w jednych krajach: (Niemcy, Dania, Hiszpania) ma miejsce dynamiczny jej przyrost, a w innych: (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja) dramatyczny spadek pogłowia świń. Dynamikę zmian w tym zakresie obrazują dane za lata 2011 i 2012 zaprezentowane w tab. 1. Szczególnie zauważalne przeobrażenia, w omawianym sektorze gospodarki, mają miejsce u naszego najbliższego zachodniego sąsiada czyli w Niemczech. O ich skali, zarówno w produkcji trzody chlewnej, jak i w przemyśle mięsnym, przekonują dane zamieszczone na ryc. 1. Z ryciny tej wynika, że w okresie ostatnich 10 lat (2001-2011) liczba poddanych ubojowi tuczników wzrosła w Niemczech o ponad 15 milionów czyli o około 30% i wynosi prawie 60 milionów. W ślad za tym, w okresie ostatnich kilkunastu lat, Niemcy z importera świń i wieprzowiny stały się pierwszym w Europie producentem wieprzowiny i w roku 2012 największym jej eksporterem. W okresie pierwszych 7 miesięcy br. producenci niemieccy wyeksportowali poza UE 484 000 tony wieprzowiny. Stanowi to 26% unijnego eksportu. Drugi największy unijny eksporter – Dania sprzedała poza UE w tym samym czasie 363 000 tysiące ton wieprzowiny. Największymi odbiorcami niemieckich tuczników i mięsa były w tym okresie kraje Beneluksu, a w dalszej kolejności Włochy, Hong Kong, Rosja, Chiny i niestety Polska.

 

U podstaw ogromnego sukcesu branży mięsnej w Niemczech leżą przemyślane i równocześnie dalekowzroczne zmiany w obrębie samej produkcji świń, jak i w związanych z tą produkcją działach przemysłu rolno-spożywczego (nowe technologie produkcji, koncentracja przemysłu związanego z produkcją zbóż i pasz, koncentracja przemysłu mięsnego, etc). Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi jest doskonała infrastruktura transportowa. Powyższe dotyczy nie tylko wspaniałych dróg, ale także powszechnego transportu rzecznego oraz doskonale zorganizowanych portów – w północno-zachodnich Niemczech. W sposób zasadniczy zmniejsza to koszty transportu, przede wszystkim zbóż i pasz; co obniża koszty produkcji.

 

Nie ma wątpliwości, że wysoce korzystne przekształcenia nie mogłyby mieć miejsca bez wspierającej hodowców i producentów świń jednoznacznej polityki szeroko rozumianego państwa – w ciągu ostatnich 10 lat powstało 5 000 000 nowych stanowisk dla tuczników. Wspólne działania zainteresowanych rozwojem branży mięsnej stosunkowo szybko doprowadziły do tego, że z per saldo z importera wieprzowiny Niemcy zajmują obecnie pierwsze miejsce wśród eksporterów tego produktu w Europie. Współczynnik samowystarczalności tego kraju, wynoszący w 2000 roku 87% przekroczył w 2011 roku 115% i utrzymuje tendencję rosnącą.

Reklama
Reklama2