bigdutchmann

Zbiorniki przeznaczone do magazynowania gnojowicy oraz sposoby ich realizacji 6/2010

Robert Hübner

TAPi B.P.B.

 

Zbiorniki przeznaczone do magazynowania gnojowicy oraz sposoby ich realizacji

 

Publikacja traktująca o podstawowych sposobach realizacji zbiorników na gnojowicę, w tym o ich wymaganych prawem pojemnościach, wraz z krótką charakterystyką stosowanych w praktyce technologiach budowy, a także podstawowymi zaleceniami wykonawczymi.

 

Publikowany na łamach „Trzody” w latach 2008/2009 cykl prezentacji kilkudziesięciu, nie tak dawno będących w fazie projektowej, krótko potem w stadium realizacji, a dziś już pobudowanych i z powodzeniem użytkowanych budynków chlewni, stanowił rodzaj podsumowania ukazującej się od 2003 roku serii artykułów „Budujemy nowoczesną chlewnię”.

Zbiór prezentacji obiektów zrealizowanych według projektów Biura „TAPi” R. Hübner i M. Wroński s.c. był tym bardziej uzasadniony, że z opracowań tych właśnie zamierzeń inwestycyjnych zaczerpnięto przykłady poprawnych rozwiązań technicznych, ilustrujących prezentowany na łamach „Trzody” swoisty rodzaj podręcznika dla inwestorów planujących budowę nowoczesnych chlewni (zainteresowanych Czytelników odsyłam do archiwalnych numerów niniejszego periodyku z lat 2003÷2010, lub do planowanego, pierwszego wydania książkowego).

Warto w tym miejscu dodać, iż jedna z prezentowanych, ukończonych inwestycji – chlewnia na 105 loch we wsi Kolanowice – została wyróżniona pierwszą nagrodą w zeszłorocznej edycji konkursu dla inwestorów i projektantów EUROZAGRODA 2009 za najlepszy i wzorcowy obiekt w kategorii „Budynki inwentarskie”

W zgodzie z tak obraną strukturą prezentacyjną, kilka ostatnio opublikowanych tekstów stanowiło formę aneksu, a w kilku wypadkach rodzaj erraty do tego – stanowiącego rodzaj podręcznika projektowania obiektów inwentarskich – wydawnictwa. Wprowadzane uzupełnienia powodowane są tak ewolucją rozwiązań materiałowych i technologicznych, jak i diametralną modyfikacją przepisów prawnych obejmujących podstawowe procedury formalno-prawne związane z realizacją przedsięwzięć polegających na budowie, czy też modernizacji obiektów przeznaczonych do utrzymania trzody chlewnej.

Dodatkowo, w miarę ukazywania się numerów „Trzody” z kolejnymi przykładami realizacyjnymi, pojawiały się coraz liczniejsze – szczegółowe jak i przekrojowe – pytania dotyczące podjętej w tej serii problematyki.

Wśród najczęściej podnoszonych przez hodowców problemów ważne miejsce zajmuje wybór technologii realizacji największych i najbardziej kłopotliwych w budowie obiektów towarzyszących: zbiorników na gnojowicę o dużej (tj. przekraczającej 300 m3) pojemności. Nie lada problemem może też okazać się określenie – odpowiedniej dla wielkości hodowli – pojemności użytkowej takiego obiektu.

 

 

Reklama
Reklama2